Burada ve şimdi olmanın zorluğu…
Batı dünyasında moleküler biyolog Jon Kabat-Zinn, farkındalık uygulamasının öncüsü olarak kabul edilir. 1970’lerde geliştirdiği Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) yöntemi ile mindfulness meditasyonunu ülkemizde sosyal olarak kabul edilebilir hale getirdi.

En son ne zaman bilinçli olarak içtiğiniz bir fincan çayın veya kahvenin, ormanda yürüyüş yapmanın ya da bir çiçeğe bakmanın keyfine vardınız? Başka bir şey düşünmeden, başka bir şey yapmadan bütün bunları deneyimlediğiniz oldu mu? Açık ve kabul edici bir tavırla birlikte, şimdiki ana odaklanan bu tür bir dikkat, farkındalık kavramına tekabül eder.

Bazı araştırmacılar, basit farkındalık egzersizlerinin refahı artırabileceğini varsayıyor. Çocukken sık sık şunu duyardım: “bir şey “ yapın ve düşüncelerinizin yaptığınız şeye odaklanmasına izin verin. 20 yıl sonra bu tavsiyenin yetişkinler için de trend olacağını kim düşünebilirdi?

Bir süredir, farkındalık kavramı, psikolojik sağlıklarını iyileştirmek isteyen insanlar arasında çok popüler olmuştur. Farkındalık, bir kişinin tamamen uyanık olduğu ve yakın çevresinin, bedeninin ve zihninin mevcut durumunu, düşünce akışları, hatıralar, fanteziler veya güçlü duygular tarafından dikkati dağılmadan, onları düşünmeden deneyimlediği bir zihin varlığı halidir. Ya da bu algıları değerlendirebilmektir.

Bu nedenle farkındalık, özel bir algı ve bilinç durumuyla bağlantılı bir dikkat biçimi olarak anlaşılabilir.

Tarihsel olarak “farkındalık” , öncelikle dua etmek , Budist öğretimi ve meditasyon uygulamasında bulunabilir. Batı kültüründe “farkındalık” uygulaması, özellikle çeşitli psikoterapi yöntemleri bağlamında kullanımıyla bilinir hale geldi.

İşte size çok basit uygulanabilir birkaç dikkat egzersizi:
* Dolu geçen günümüzün farklı bölümleri arasında, pillerinizi şarj etmek için ara verebilir ve dinlenmeye başlayabilirsiniz.
* Günde birkaç kez ara vermek için kendinize en az bir dakika verin.
* Bunu yapmak için rahatça oturun veya ayakta durun ve nefesinizin akışını izleyin.
* Dikkatinizi vücudunuza odaklayın.
* Şu anda hissettiğiniz alanlara odaklanabilir veya vücudunuzu bir bütün olarak algılayabilirsiniz…

Bilinçli yürü Yürüdüğünüz zamanı düşüncelerinizi odaklamak ve sakinleştirmek için kullanabilirsiniz.

Bilinçli nefes al Nefes egzersizi için biraz daha zaman planlayabilirsiniz, yaklaşık 10 ila 20 dakika sürer. Bunu yapmak için, gözleriniz kapalıyken dik ve rahat bir şekilde oturun ve nefesinize konsantre olun. Nefesinizi değiştirmeden veya kontrol etmeden nefes alıp verirken izleyin. İlk önce, nefesin gelip gitmesine izin verin. Ardından, en belirgin olduğu yeri, burun deliklerinize karşı nasıl hissettiğini fark edin. Ardından göğüs kafenizin nasıl yükselip alçaldığını, genişleyip büzüştüğünü fark edin.

Dikkatli yiyin Kahvaltı veya öğle yemeği de farkındalığı eğitmek için kullanılabilir.

Minnettar olmak Bu farkındalık egzersizi özellikle akşamları, yatmadan hemen önce uygundur.

Gününüzü gözden geçirin Bugün sizi neyin harekete geçirdiğini ve hangi deneyimler, insanlar ve hangi şeyler için minnettar hissettiğinizi düşünün. Ardından algınızı en az 20 saniye boyunca minnettar olduğunuz şeylere odaklayın. Bu sizin günlük yaşamda karşılaştığınız güzel şeyler hakkındaki farkındalığınızı ortaya çıkarır ve artırır.

Farkındalığın homeopati ile ne ilgisi olduğunu merak ediyor musunuz? Ben şöyle düşünüyorum.
Dr Samuel Hahnemann 220 yıl önce “dikkatli olmayı” zaten uygulamıştı ve bunu “Organon” adlı kitabında, özellikle de homeopatik anamnezi tanımladığı bölümde anlatıyor:

§ 83 Şifa sanatının “ Organon”u: “ Bir hastalık vakasının sorgulanmasının bireyselleştirilmesi üzerine burada genel bir bilgi vermek gerekir. Bu sorgulamayı yapacak olan sağlık sanatçısının, her türlü ön yargıdan arınmış olarak, sağlıklı duyularla, dikkatle gözleyerek ve hastalığı hiç değiştirmeden kaydetmesi gerekir.” Dr. Hahnemann burada, hastalığın resmini ancak tarafsızlık, sağlıklı bir zihin ve dikkatle doğru bir şekilde kaydedebilen “şifacı sanatçı”dan bahsediyor.

Bu nedenle farkındalık eğitimi, stresi azaltmanın, sağlıklı olmanın, esenliği geliştirmenin basit, somut ve son derece etkili bir yoludur. Aynı zamanda paha biçilmez bir değere sahiptir, çünkü ister güzel ve hoş bir deneyim yaşayalım, ister zor bir deneyim yaşayalım, şu anın kıymetini ve benzersizliğini fark etmemizi sağlar.

Daha yoğun ve sevinçle yaşamamızı sağlar, tanımamıza, öğrenmemize, büyümemize ve iyileştirmemize araç olan içsel güçlerimizle derin temasa geçmemizi sağlar.

Emanuel Kant” ve Horatius: (SAPERE AUDE) CESUR OL VE AKLINI KULLAN

Sevgilerimle Homeopat Rita KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir