Bitkilerde Homeopati

Besin zincirinin ilk halkası olan ve canlıların yaşamsal temel ihtiyacı oksijeni üreten Bitkiler; sağlıklı ve besleyici olarak gelişmek ve büyümek için, yeterince güneş, su, besin maddesi, uygun coğrafya, iklim ve toprak yapısı, karbondioksit, organik madde, temiz hava ve çevreye ihtiyaç duyarlar.

Bitki isteklerinin herhangi birinde olan eksiklik ya da sıkıntı, bitkiyi zayıflatarak hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur, en azından hastalıklara ve haşere saldırısına zemin hazırlar.

Bitkinin hastalanması; genetik problemlerin dışında bağışıklığının zayıf olması, hastalığa duyarlı olması, hastalık oluşturabilecek yoğunlukta patojen ya da böcekler, bitki zararlıları, uygun olmayan çevre koşulları, anormal ya da uygun olmayan iklim şartları, çeşitli hasarlar, stres gibi çok çeşitli olumsuz şartların etkisi ile organizmanın yaşam gücünün dengesinin bozulmasıdır.

Agrohomeopati nedir?

Bitki hastalıkları ve hasarlarının tedavisi ile bitki zararlılarıyla mücadelenin, homeopati prensiplerine uygun ve homeopatik ilaç (remedi) kullanılarak yapılmasına Agrohomeopati denir.

Bahçe, sera, büyük alanlarda uygulamanın yanı sıra ev bitkileri içinde zehirsiz çözüm olup; ne canlı organizmalara, toprağa, suya ve çevreye, ne de bitkilere zarar vermeyeceğinden emin bir şekilde güvenle kullanabilir.

Bitki yetiştirenlerin bilmesi ve uygulaması gereken güvenli ve kimyasal içermeyen, kalıcı ve etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle doğal, ekolojik tarım yapmak isteyenlerin, organik ve biyodinamik tarım yapan, tıbbi ve aromatik bitki yetiştirenlerin hastalık ve bitki zararlılarının neden olduğu ürün kayıplarını önlemede tek ve doğal çözümdür.

Bitkilerde homeopati uygulamanın tercih edilme nedenleri ve üstünlükleri sıralanırsa;
-Zehirsiz doğal çözümdür, hiçbir canlıyı öldürmez, yan etkisi yoktur, uygulama yapana ve çevresine hiçbir toksik etki yapmayacağı için koruyucu tedbir almaya gerek yoktur. Çevre, su kaynakları ve üründe kirlilik yaratmaz.
-Şartlara bağlı olarak kalıcı ya da uzun süreli çözüm getirir, ürün kaybını önler, kolay uygulanır ve ucuzdur.
-Mantar, bakteri ve virüs gibi patojenlerin neden olduğu bitki hastalık halinin tedavisinde kullanılır.
-Bitkiler zarar veren haşereleri öldürmez ama ortamdan uzaklaştırır.
-İklimsel, çevresel ve yetiştirme hasarlarını gidermede etkilidir.
-Tohumun kolay çimlenmesi, fide, fidan ve bitkinin kök gelişimini teşvik eder.

Eğer bitkilerinizi homeopati ile tedavi ediyorsanız, bitki yetiştirmek daha zevkli olacaktır. Üstelik ürün ve bitki kaybından kurtulmanın yanı sıra doğayı ve kendinizi koruyarak sağlıklı beslenmeye büyük katkınız olacaktır.

E.Önder Mergan
Gülderman Çiftliği