Değişim, farkındalık yaratarak ve yaşam gücünü keşfederek mümkündür. Dr. Samuel Hahnemann, “Organon der Heilkunst” kitabında, § 9-11’de bundan bahseder.

Organon §9: “ Sağlıklı durumdayken mutlak bir hakimiyeti olan ve fiziksel bedene , (organizmaya) hayat veren manevi yaşam gücü (dynamis), vücudun tüm kısımlarının his ve faaliyetlerini, hayranlık uyandıran bir uyum içinde tutmaktadır. Böylece, içimizdeki akıllı güç, bu sağlıklı ve hayat dolu aracı, varoluşumuzun en yüksek amacına hizmet etmek için özgürce kullanılabilmektedir.

Organon §10: “Maddi bir organizma, yaşam gücü olamadan hissedemez, hiçbir faaliyet gösteremez ve varlığını koruyamaz. Sağlıkta ve hastalıkta organizmayı canlı tutan bu manevi varlık ( yaşam gücü ) sayesinde, tüm hisleri ve hayati fonksiyonların devam etmesi mümkün olur. Yaşam gücü olmazsa beden ölür, sonra dış dünyanın maddesel güçlerine teslim olarak çürür ve tekrar kimyasal bileşenlere dönüşür.

Organon §11: “Bir kişi hastalığında ilk önce, gözle görülmeyen ve organizmanın her yanında var olan,kendi kendine faaliyetini sürdüren yaşam gücü rahatsızlanır. Hayata düşman, dinamik bir etkenle uyumu bozulan yaşam gücü, organizmadaki his faaliyetlerin aykırı ve anormal bir hal almasına yol açar ki buna hastalık diyoruz. Gözle görülmeyen bu güç, sadece organizma üzerindeki etkileri vasıtasıyla anlaşılabilir. Yaşam gücünün uyumu bozulduğunda ise, sadece his ve faaliyetlerdeki Patolojik belirtilerle yani hastalık semptomları ile kendini belli edebilir. Semptomlar, bir gözlemciye ve gerçek hekime, organizmanın duyularla ulaşabildiği tek yoldur.”

İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler anlamamız ve desteklememiz gereken bir yaşam gücüne sahiptir. Bu yaşam gücü her zaman bizi korumak için her şeyi yapar, semptomlar yoluyla hangi homeopatik ilaçları kullanabileceğimizi bize gösterir. Homeopatiye ek olarak, yaşam gücünü destekleyebileceğimiz başka birçok doğal şifa yöntemi de var elbette. Benim hayatımda, özellikle önemli yeri olanlar; otojenik eğitim, meditasyon, ormanda yürüyüş, bisiklete binme, yoga, hooponopono, nefes terapisi vb. Tabii ki bunlara ek olarak, sağlıklı beslenme her şeyden daha fazla önem taşır.

Bugün sizi, kendimden başlayarak, homeopati yardımıyla hayatlarını değiştiren insanlarla tanıştırmak istiyorum. 300 nüfuslu bir köyde 4 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak doğdum. Doğal, mutlu ve özgür bir dünyada büyüdük. 16 yaşında Frankfurt’ta / M’deki bölge mahkemesinde çalışmaya başladım, ardından akşam okulunda işletme okuyarak ,aynı zamanda da bir yayınevinde çalışarak daha fazla eğitim aldım.

10 yıl çalıştıktan ve özel hayatımda biraz karışıklık yaşadıktan sonra bir akşam oda arkadaşıma “Ah, 3 ay işsiz evde kalmak istiyorum” dedim.Ve ardından bir hafta sonra sağ ayağımı kırdım ,3 ay evde oturmak zorunda kaldım. O zamanlar pozitif düşünme veya homeopati hakkında hiçbir şey bilmiyordum.Ama ilk şoktan sonra kırık bacağım için çok mutlu oldum ve kendimi daha fazla eğitmeye başladım. Önce otojenik eğitimde çıraklık yaptım. Bu sayede o ana kadar henüz bilmediğim bilinçaltımla hemen temasa geçtim.

Yaşadığım bu olay, hayatımda çok büyük bir değişimin başlangıcıydı. Daha sonra bir naturopath olarak eğitim aldım, bu da beni elbette başka birçok alternatif yöntemle de derinden temasa geçirdi. Masaj, akupresür, refleksoloji, aromaterapi, renkli taş terapisi, çakra terapisi, Reiki, Ho oponopono, şaman eğitimi ve çok daha fazlası.

Ama 30 yılı aşkın tecrübemde benim için Klasik Homeopati en önemlisi, çünkü yaşam gücü dengesini kaybettiğinde ve en düşük noktasında olduğunda, uygun benzer bir yolla hızla tekrar düzelebilir. Bu derin dilek hayatımı derinden değiştirdi. Bu yüzden her zaman ne istediğinize ve ne söylediğinize dikkat edin.

Burada sizi şaman Don Miguel Ruiz Dört anlaşmasını tanıtmak istiyorum:

Dört Anlaşma, kişinin nasıl daha seçkin bir insan olabileceğine farklı bir açıdan bakmasını sağlıyor.
Dört Anlaşma ile içsel varlığınızı şekillendirebilir ayrıca insanların neden bu şekilde davrandıklarını anlayabilirsiniz.
Yaşam, yargılandığında ölür.
Biz de ölmemek için hep yaşamaktan kaçarız.

Sizlere hoşçakal demeden önce; bir sonraki blog yazımda, hayatını homeopati ile tamamen değiştiren özel bir adamı anlatacağım. Zaman zaman Homeopati ile yolları kesişen bir çok hikayeyi sizlerle sırasıyla paylaşmak istiyorum. Sizlere güzel, huzurlu, sevgi dolu bir hafta sonu diliyorum. Bir sonraki hikayede buluşmak üzere sevgi ve sağlıkla kalın…

Homeopat Rita Berta KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir