21 Mart baharın başlangıcıydı, bu günün en önemli özelliği ekinokstur. Yeni bir şeylere başlamak istiyorsanız eksi olanı dönüştürmenin en güçlü zamanı baharın başlangıcıdır.

Bunu bize en güzel gösteren şey ise doğadır. Tohumun filizlenmesi, güneşe çıkabilmesi için iyi bir toprağa ihtiyacı vardır. Yaşam gücümüzün bize gösterdiği karanlık yönlerimizi, acılarımızı, korkularımızı, hayatımızın kompost yığınında yer alan, zamanla olgunlaşacak ve gübre olarak kullanılacak değişim işaretleri olarak görmeliyiz.

Burada homeopati bu belirtilerin tanınmasına ve homeopatik ilaçlarla daha kolay dönüştürülmesine yardımcı olur. Geçmişimize ihtiyacımız var. Ancak bazen hayattaki engeller içimizde inanılmaz bir korku uyandırabilir.

Eski şeylerden, sağlıksız yapılardan, toksik ilişkilerden ya da yorucu bir işten koptuğumuzda bazen dünya çöküyor ve derin bir çukura düşüyormuşuz gibi geliyor. Homeopati aynı zamanda bu çukurdan daha kolay çıkmamıza da yardımcı olur.

Sonuçta ışığa ve şifaya giden yol, bir yılanın eski derilerini atıp yenilemesi gibidir.

21 Mart’ta ışık karanlığa galip geliyor. Güneş her geçen gün daha da güçleniyor ve büyüyor. Işınlarıyla dünyayı ısıtıyor, besliyor ve tüm canlılara önemli büyüme dürtüleri veriyor.

Havada eşsiz bir iyimserlik havası var. Kendimiz için kullanabileceğimiz bir enerji. Eski yapılar bir anda çökünce özgürlük alanı açılıyor.

Bir tohumun ilk yaptığı gibi kişinin genişleyebileceği bir alan. Tohumun narin güzelliğini ortaya çıkarabilmesi için eski kapsülünü patlatması ve eski halinden tamamen vazgeçmeye hazır olması gerekir.

Onları patlatmalı, tamamen bırakmalı, tıpkı homeopati‘de olduğu gibi sorunlarımızı görmemiz ve üzerlerine gidip iyileştirerek, yenilememiz gerekiyor! Bunu yapmayan bitkiler, insanlar ve hayvanlar büyürken bir yığın zarara uğrarlar.

Dolayısıyla şimdi aynı zamanda yeni şeylere güvenle girişme cesaretine sahip olmanın da zamanıdır.

Hiçbir şey sabit değil. 21 Mart çok önemli ve özel bir dönemdir. İşte baharın başlangıcı için birkaç şaman ritüeli.

• Kışla ilgili her şeyi uzaklaştırmak için, önce kapsamlı bir bahar temizliği yapın.
• Bu aynı zamanda detoksifikasyona tabi tutulması gereken vücut için de geçerlidir. Bu konuda her türlü oruç bize yardımcı olur.
• Söğüt veya fındıktan çelenkler örün, dileklerinizi ve yeni planlarınızı birleştirin ve küçük çelengi bir nehre atın.
• Evinizi ve bahçenizi rengarenk kurdelelerle süsleyin, isterseniz kurdelelerin içine dileklerinizi de koyabilirsiniz.
• Tarlaları ve yatakları kutsayın
• Kutsanmış tohumlar
• Ritüel bağlamda ateş her zaman iyidir; müzik ve tütsü yakmak   

Renkler: açık yeşil, açık sarı veya çok renkli Baharın şamanik başlangıcı için şifalı bitkiler: menekşe, karahindiba, yabani sarımsak, yer otu, ısırgan otu. Bunları iç temizlik için kullanabilirsiniz.

Bu baharda Paskalya bayramı ve Ramazan Bayramı’na birbirine yakın tarihlerde denk geliyor. İnsanların dünyayla barış içinde bir araya geldiği zaman dilimi. Sevinç ve sevgi dolu bu bayramda aileler bir araya gelir, hediye alışverişinde bulunur, dostluklar güçlenir.

Her milletin kendine ait bayramları vardır ve bu bayramlar her zaman birleştirir. Sevginin ve mutluluğun enerjisini içerirler. Ve bu sevgi tüm dünyayı etkiler. Birbirimize görünmez bağlarla bağlı büyük bir insan ailesi olduğumuzu unutmamalıyız.

Hepimizin özel yaşam enerjileri var. Bu nedenle öncelikle kendimizi iyileştirmeli ve değiştirmeliyiz. Bu değişim tüm insanlığı etkileyecektir. Yalnızca kendi içimizde yarattığımız değişim dünyayı parlatır. Huzurlu ve sağlıklı bir Paskalya ve huzurlu bir Ramazan Bayramı diliyorum! 

Sevgiler, Rita Berta Kaya

2 Replies to “21 Mart baharın başlangıcıydı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir