Spor Yaralanmaları (genellikle tüm yaralanmalar) tedavisinde en önemli ve en iyi bilinen homeopatik ilaç “Arnica Montana”dır. Akut dönemdeki en önemli noktalardan bahsetmek istiyorum. Kronik tedaviler için deneyimli bir Homeopata gitmelisiniz. Daha önce birkaç kez bahsettiğim gibi “içsel yaşam gücümüz” (dinamizm), bize semptomları verir, böylece buna karşılık gelen bir Homeopatik ilaç bulabiliriz. Ek olarak; “nedenler”(causa), akut tedavide belirleyici bir rol oynar.

Homeopatide bir dedektif gibi, izleri (semptomları / nedenleri) tanımayı öğrenmeli ve sonrasında doğru, benzer homeopatik ilacı bulmalıyız. Bu bir kas hasarı, yırtık bağ, çıkık veya kemik hasarı mı? Yaralanma; çarpma, darbe, şok, aşırı efor, cilt aşınması veya kafa travmasından mı kaynaklandı? gibi sorular sorarak kendimize bir yol çizmeliyiz. Yaraları ve yaraların arkasından çıkan semptomları, neyin daha iyi veya neyin daha kötü hale getireceği de önemlidir. Biz buna homeopatik modalite diyoruz.

Bazı yaralanmalarda hareket etmek kişiyi kötüleştirirken, bazılarında ise hareket etmek iyileştiricidir. Yaralı kişi sıcağa veya soğuğa nasıl tepki verir, hasta nasıl davranır gibi sorular, modelite için önemlidir. Bir Arnica hastası , çok kanamasına ve her yerinde çürükler olmasına rağmen “hiçbir şeyim yok “ der.

Ya da karşınızdaki yaralı ,dıştan hiçbir şey olmamasına, görünmemesine rağmen acıyla, korkunç derecede çığlık atabilir. Bu semptomlar ”Aconite” veya “Hypericum” için geçerli olabilir. Daha fazlasını benim, “Homeopati El Kitabı” kitabımda bulabilirsiniz.

En önemli şeylerden biri de ilaç yönetimidir. Lütfen tek ilaç kullandığınızdan emin olun ve 3-5 dozdan sonra hiçbir etkisi olmuyorsa , ilacı (akut vakalarda da) değiştirebilirsiniz. İlaçların en iyi kullanım şekli; fırsatınız varsa, “bir globülü” hemen 200 ml suyun içinde çözdürmek ve her doz alımından önce 10 kez çalkalayarak almaktır. Böylece hiçbir ilaç reaksiyonu olmadığından da emin olursunuz.

Homeopati yeni bir dil öğrenmek gibidir. Belli bir süre sonra yaşam gücünün ifade edildiği şekliyle bu dili anlamayı öğreneceksiniz. Genel olarak, tüm Homeopatik ilaçlar, burkulmalar ve çıkıklar gibi yaralanmalarda da kullanılabilir. Bununla birlikte uygulamada, belirli ilaçların ( tercihen bazı bitkisel ilaçların ) özellikle belirli yaralanmalarda sıklıkla kullanıldığı gösterilmiştir. Ancak her kas, tendon , eklem yaralanması, zorlanma veya burkulma kendi başına tedavi edilemez. Lütfen tüm ciddi yaralanmalar için derhal tıbbi yardım alın!

Bir zorlanma veya burkulma sonrası (akut semptomlar için) homeopatik ilaçlar aldıkdan kısa bir süre sonra iyileşme gerçekleşmelidir. İlk iyileştirmeden sonra daha fazla ilerleme yoksa, en kısa sürede ikinci kez ve duruma göre üçüncü kez tekrarlanmalıdır. Gerekirse günde dört defaya kadar tekrarlayın. Her ilacın etkisi (duruma göre) beklenmelidir. Küreciklerin ağzınızda çözünmesine izin verin.

Alman Homeopatik Doktorlar Merkezi Birliği (DZVhÄ), kendi kendine tedavi için tüm homeopatik ilaç kullanımında C12 potensi önermektedir. Ben Q6 öneriyorum ama maalesef Türkiye’de bu potens bulunmuyor. O yüzden C 12 potens de kullanabilirsiniz.

Sizlere bazı örnekler vermek istiyorum:

Arnica Montana
Arnica Montana Homeopatide en önemli ve en sık kullanılan “yaralanma ilacı” dır. Fakat “körü körüne” uygulama kesinlikle doğru değildir. Gerilme ve burkulma durumlarında her zaman başarılı bir sonuç vermeyecektir. Her yaralanma durumunda, hemen ilaç kullanarak müdahale etmek doğru değildir. Yaşam Enerjisinin kendi kendini iyileştirmesine izin vermelisiniz. Mecbur kalmadığınız sürece homeopatik de olsa hemen ilaca başvurmamalısınız.

Benzerlik kuralına göre Arnica darbeler, düşmeler sonucu şiddetli ağrı, şişme ve morarmaya neden olan yaralanmalarda özellikle faydalı olacaktır. Dış kanama da olabilir. Vücudun yaralı kısımları çürük gibi ve ağrılı olabilir. Şok ve dokunmaya karşı hassasiyet vardır. Ağrıyı, hareket etmek kötüleştirir, dinlenmek ve uzanmak hafifletir.

Kafa yaralanmaları ve yaralanmadan kaynaklanan şok durumunda, kişi daima “Arnica” yı düşünmelidir. Hasta huzursuzdur ve durumu yanlış değerlendirir. Yaralı olmasına rağmen iyi olduğunu ve yardıma ihtiyacı olmadığını söyler. Kafa bölgesi, bazen sıcak olabilir (ve aynı zamanda titreyebilir). Arnica‘nın etkisi ayrıca; kanama, şişme , ağrı söz konusu olduğunda, operasyonlar ve diş müdahalelerinden sonra da kanıtlanmıştır.

Bryonia
Bryonia tipik olarak en ufak bir hareketle kötüleşen ve mutlak dinlenme isteyen, sıkı basınç ve yerel soğuk ile daha iyi olan, keskin ağrıya sahip eklemler, bağlar, tendonlar, kaslarda gerilme sonrası zedelenme ve tüm yaralanmalarda kullanılır. Ağrı tipik olarak batıcıdır ve ağrıyan bölgeye baskı iyi gelir. Hastalar büyük miktarlarda soğuk su içme isteği gösterir. Hastayı en küçük olay bile sinirlendirir. Evde olmasına rağmen, evde kalmak en önemli isteğidir ve bunu dile getirir.

Ledum
Ledum bıçak yaraları ve böcek ısırıkları için çok önemli bir ilaçtır. Kaşındıkça daha da kötüleşen şiddetli kaşıntı vardır. Etkilenen bölge soğuk hissetmesine ve kısmen mavi renkte olmasına rağmen, semptomlar (ağrı, şişme, kaşıntı) soğuk uygulama ile giderilir. İyileşme süreci rahatsız olabilir. Enflamatuar reaksiyonlara, enfeksiyona ve süpürasyona yol açan böcek sokmaları, bıçak sokması, iğne sokması ve hayvan ısırıkları sonucu oluşan yaraları başarıyla tedavi edilebilir. Ledum ayrıca burkulma ve incinme gibi kas, tendon, bağ ve eklem yaralanmalarında da kanıtlanmıştır. Burada da soğuk uygulama (ve sıcaklık) ağrıyı hafifletir.

Rhus Toxicodendron
Rhus Toxicodendron eklem, bağ, tendon ve kaslarda, özellikle burkulmalar, aşırı uzanmalar ve gerilmelerdeki birçok yaralanmada endikedir. Bu ilacın bir özelliği, ağrının istirahatte kötüleşmesi ve hastayı rahatlama için etkilenen bölgeyi hareket ettirmeye zorlamasıdır. Hasta özellikle geceleri hareketsiz yatamaz ve sürekli olarak pozisyonunu değiştirmek zorunda kalır. Bir süre dinlendikten sonra sertlik hissi vardır. Hareket etmeye başladığınızda ağrı daha da kötüleşir ve hareket etmeye devam ettiğinizde iyileşir. Sıcaklık iyi gelir, ıslaklık ve soğuk semptomları kötüleştirir. Yanık durumunda, Rhus Toxicodendron daha az sıklıkta da olsa, şiddetli yanma ve kaşıntı varsa, daha küçük yanık kabarcıkları baskınsa, kaşıntı kaşınmayla şiddetlenir. Burada da hastanın belirgin bir genel ajitasyonu gözlemlenebilir.

Ruta
Kemik ve periosteumda (kemik zarı) darbe yaralanması durumunda, öncelikle Ruta yı düşünmek gerekir. Ancak bu ilaç, tendonların ve bağların gerilmeleri (örneğin servikal omurgadaki kırbaç yaralanmaları nedeniyle), eklem burkulmaları ve bursit için de kullanılabilir. Vücudun etkilenen bölgelerinde morarma veya kırık gibi ağrı, huzursuzluk, halsizlik ve ağırlık hissi vardır. Vücudun etkilenen kısmının aşağıya sarkmasına ve (nemli) soğuğa maruz kalmasına izin vermek rahatsızlığı daha da kötüleştirirken, nazik hareket ve sıcaklık onu hafifletir.

Ruta örnek olarak, genellikle; okuma, el emeği veya bilgisayarda uzun süreli çalışma durumlarından dolayı, gözlerin aşırı yorulmasından sonra, baş ağrısı ve göz ağrısı için endikedir. Gözler kırmızı ve acı doludur. Kemik kırıklarının iyileşmesi gecikirse veya ağrı eşlik ederse Calcium-phosporicum, Ruta ve Symphytum tarafından desteklenebilir.

Bütün bunların dışında akut olarak birçok “Homeopatik tedavi mucizesi “ var ve bu yüzden Homeopati, öğrenmeye değer bir tedavi şeklidir. Benim için Homeopati doğru kullanıldığında gerçekten bir mucizedir. Almanya Homeopatik Doktorlar Merkezi Birliği’ne (DZVhÄ) ve özellikle Homeopatiye olan sevgisi ile Türkiye’de Homeopatiyi kurmamda, yaymamda bana destek olan güzel insan Dr. Gerhard Bleul’a (sayesinde, Türkiye’deki ilk Homeopat doktorlara DZVhÄ ‘de eğitim alabilmeleri için bir hibe ile bana Almanya’ya gönderme yetkisi vererek destek olduğu için) teşekkür ederim.

Almanya Homeopatik Doktorlar Merkezi Birliği

Sevgilerimle Homeopat Rita KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir