Okul stresi çoğunlukla, ergenlik döneminde, en büyük ve önemli değişimlerin yaşandığı aşamada, karşılaştığımız sorunlardan sadece bir tanesidir. Bu her zaman yavaş ve yumuşak bir şekilde gerçekleşmez. Çoğu zaman şiddetli ve acı verici şekilde bir tür psikolojik kriz olarak da algılanır. Ruh; iniş ve çıkışlarını deneyimlemekle kalmaz ,bedenin kadın veya erkek olmak için gelişmesi ,farklılıklara uyum sağlamasında da zorlanabilir. Çocukluktan yetişkinliğe giden yol herkes için zordur.

Özellikle Corona‘dan bu yana geçen 15-16 ayda birçok genç için (her yaştaki insanlar için) baskı, güçlü bir stres durumu haline geldi. 14 yaşındaki bir genç kendi kimliğini, duruşunu ve fikrini bulmaya çalışırken yanlış anlaşıldığını düşünür ve kendini duvarlar arasında sıkışmış hisseder.

Bazen 8 yaşındaki bir çocuk gibi, bazen de 18 yaşındaki bir genç gibi hisseder. Ebeveynleriyle olan bağı ne kadar güçlüyse, bu bağdan ayrılma süreci o kadar zorlaşır. Hayatının bu evresinde; kendine ve başkalarına karşı saldırganlık, depresyon, beslenme bozuklukları, iştahsızlık, obsesif kompülsif-takıntı hastalığı (sürekli el yıkama vb. gibi), yorgunluk, kemik ağrısı, akne gibi fiziksel ve psikolojik listelenecek daha bir çok semptomlar ortaya çıkabilir.

Homeopati, kişinin hayatının bu evresinde uygulanabilecek en ideal tedavi şeklidir. Çünkü kişiyi bütünüyle ele alır ve titizlikle araştırır. İyi bir Homeopat okula gitme konusunda isteksizlik gösteren kişiye, seçeceği doğru homeopatik ilaçla yardım eder ve bunun “okul fobisine “ dönüşmesini engeller. Sınıfın önünde başarısız olma, yanlış konuşma ve ya sınıf çalışması gibi okul korkusu durumlarını hafifletebilecek çeşitli homeopatik ilaçlar vardır.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, bütün bunlar ne kadar korku verici olsa da, homeopatik ilaçların bana ne kadar yardımcı olduğunu sizlere söyleyebilirim. Ancak; her zaman olduğu gibi, semptomlara göre birçok homeopatik ilaç arasından ,doğru olanı seçilmelidir ve deneyimli bir homeopattan tavsiye alınmalıdır.

Ayrıca bilinçaltı egzersizleri “otojenik eğitim”, meditasyon, yürüyüşler, nefes egzersizleri ve bunun gibi yardımcı olabilecek bir çok çalışmayı öneririm. Biz ebeveynler her zaman ,çocuklarımız için en iyi olanı isteriz. Ancak bazen sizin “en iyi olabileceğini düşündüğünüz” şey, çocuğunuzun yani ergeninizin kendisi için “en iyi olmak istediği” şey değildir. Onların kendileri için doğru olanı düşünebileceklerini unutmayın ve üzerlerinde baskı kurmayın.

Her genç, kendisinin sınavlarda başarılı olması gerektiğini bilir, diye düşünüyorum. Bugün bütün bunlara baktığımda özellikle gençlere yüklenen sorumlulukların çok fazla olduğunu, beklentilerimiz yüzünden psikolojik olarak çok zorlandıklarını gözlemliyorum.

Sizlerden ricam; gençleri sevgi ve anlayışla destekleyin. Onların kendi hızlarında öğrenmelerine izin verin. Sürekli ders çalışma baskısı kurmayın. Devamlı ders çalışma durumundan çıkıp ara vermeleri gerektiğini de düşündürün. Kuruyemiş, meyve ve çiğ sebze tüketmelerini sağlayın. Birlikte yürüyüş yapmaya davet edin. Birlikte yapmak isteyeceğinizi farklı bir aktivite de olabilir ve “onun için” orada olduğunuzu hissettirin. Asla baskı kurmayın.

Dediğim gibi, okul / sınav stresi için kullanabileceğimiz birçok homeopatik ilaç var ve sizlere bunlar arasından birkaç tanesini seçerek anlatmak istiyorum.

Okul kaygısı, sınav kaygısı, sahne korkusu v.s;
Aconit:

Heyecanlı ve endişeli huzursuzluk durumlarında, panik ,okul korkusu, diş hekimi, uçak ve farklı şeylerle ilgili korkular gözlemlendiğinde, aniden gelen semptomlarda, bazen ateşli bir yüzle eşlik eden durumlarda(her zaman ateş olmayabilir),doğru değerlendirilip verilebilecek ilaçlardan bir tanesidir.

Argentum nitricum:
Kolaylıkla etki altına alınıp ,korkuyla yönetilir. Sahne korkusu vardır, her zaman her şeyin en kötüsünü bekler. Başkalarını idealize eder ve “diğer herkesin” kendisinden ,”her konuda” daha iyi olduğunu, her şeyi daha iyi yapabileceklerini düşünür. Artarak devam eden korku, ishal, sürekli idrara çıkma ihtiyacı, gaz çıkarma, sık sık geğirme görülür. Tatlı yeme arzusu vardır ama tatlı yemek iyi gelmez.

Gelsemium:
Sahne korkusu vardır, kendini yorgun ve bitkin hisseder. Baş; sersemlemiş hissi vardır ve artık düşüncelerini bir araya getiremeyeceği korkusu hakimdir. Heyecan arttıkça dizleri yumuşar ve titremeye başlar. Sık idrara çıkma ve ishal gibi durumlar gözlemlenir.

Lycopodium:
Kendisinin aciz, cesaretsiz, utangaç ve uysal olduğuna inanır ama bu özelliğini aile içinde güçlü bir şekilde yansıtsa da ,dışardaki insanlara göstermez. Çok iyi zihinsel yeteneklere sahip olmasına rağmen, yetersiz olduğunu ve sınavda başarısız olacağını düşünür.

Silicea:
Korku yüzünden düşünemez haldedir, çok iyi durumda olmasına rağmen kendini aşağılık hisseder. Ellerde ve ayaklarda çok fazla terleme gözlemlenir.

Sevgilerimle Rita KAYA

Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz & Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz & Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz & Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir