Modern toplumlarda yerini bulan Homeopati, spor alanında da birinci sırada yer alıyor. Giderek daha fazla spor hekimi , örneğin; Alman Kayak Derneği, Homeopatik ilaçlar üzerinde çalışmalar yapıyor ve Alman kros kayakçıları için takım doktoru Homeopatik ilaçlar kullanıyor.

Dünyanın en iyi futbolcularından David Beckham ve eşi Victoria Adams çocuklarıyla birlikte Homeopatik ilaçlar kullanıyor.

1998’de şampiyon olan Fransız milli futbol takımının başındaki(1998-2004 yılları arasında ) Fransız spor doktoru Jean-Marcel Ferret takımı için Homeopatik ilaçlar kullanıyordu.

En başarılı tenisçilerden biri olan Martina Navratilova, 2008’de yüzmede yılın sporcusu ve olimpiyat şampiyonu Britta Steffen, olimpiyat oyunlarında sekiz altın, dört gümüş madalya ile tüm zamanların en başarılı kadını Alman Brigit Fischer, Dünya kupasında 27. kez kano dalında altın madalya almış dünyadaki en profesyonel sörfçü Kelley Dlayer ve Fransa’daki en iyi profesyonel bisikletçilerden biri olan Davit Moncoutie ve diğerleri için Homeopati spor hayatlarının vazgeçilmezi olmuştur.

Bu konuyu Dana Ullman‘ın “Homeopatik Devrim” kitabında okuyabilirsiniz.

Kendi kendini düzenleme sistemi Homeopatik tedavinin temelidir. Bu sistem, organizmanın temelde rahatsızlıklara, tüm vücut işlevlerinin bozulmadan sürdürülebileceği ve ya eski haline getirilebileceği şekilde tepki verebildiğini söylüyor. Ayrıca “vücudun kendi kendini iyileştirme gücünden” bahsediyor. Ancak rahatsızlıklar çok şiddetli hale geldiğinde vücut artık zararlı uyaranlara yeterince yanıt veremez hale geliyor.

Bu düzensizlik daha sonra hastalıkla ifade edilir, ancak yaralanmalar veya aşırı efor da düzensizliği tetikleyebilir. Sporda, hem lokomotor sistem hem de metabolizma daha yüksek yüklere maruz kaldığından, bu sisteme olan talep önemli ölçüde daha yüksektir.

Küçük enfeksiyonlar bile eğitimi ve rekabeti engelleyebilir veya imkansız hale getirebilir. Burada Homeopati, nazik bir terapi olarak neredeyse yeri doldurulamaz ölçüde önemlidir. Günlük eğitimde, ilgili araçlar göze çarpan akut semptomlara göre seçilir. Homeopatik olarak, rekabetçi bir sporcu muamelesi gören hiç kimse, doping kurallarına aykırı düşme riski taşımaz!

Spor yaralanmalarında da mükemmel şekilde , Homeopatik tedavilerle iyileşme gerçekleşir. Elbette, kırık kemikler gibi ciddi yaralanmalar uzman bakımı gerektirir, ancak daha hafif yaralanmalar için ve geleneksel tıbbi tedaviyi desteklemek için, kanıtlanmış Homeopatik ilaçlar da burada kullanılmaktadır. Örneğin, ara sıra sporcunun ağrıyan kasları korkutucudur, tüm sporcular bunu bilir. Egzersizden birkaç saat veya birkaç gün sonra hafif ya da şiddetli ağrı oluşur.

Kas ağrısı; muhtemelen bazı kas gruplarının aşırı yüklenmesinden dolayı egzersiz sırasında kas dokusunda mikrotravmalar adı verilen küçük yırtıklar meydana gelir. Kaslardaki küçük yırtıklar iltihaplanmaya neden olur. Su kasa nüfuz eder, ödem oluşur ve kas şişer. Bu süreç nihayetinde tanıdık germe ağrısına neden olur. Sporcu hareketleri yavaşlattığında çatlaklar çok çabuk ortaya çıkar, ancak hareketleri hızlandırırken çok daha az sıklıkta ve daha yavaş olur.

Homeopatik ilaçların ağrılı kasların iyileşmesini desteklemesi ve ağrıyı hafifletmesi beklenir. Her yaralanma organizma için her zaman bir şoku temsil eder ve bu da düzenleyici mekanizmayı önemli ölçüde bozabilir. ( Yaşam gücü dengesini kaybeder, § 9-11 Organon ) Homeopati, rahatsız edilen düzeni hızla yeniden düzenlemeyi ve vücudu kendi kendini iyileştirme çabalarında etkili bir şekilde desteklemeyi amaçlamaktadır.

Düzenleyici bozukluk kendini gösteremez, deneyimlerimize göre, homeopatik tedavi aynı zamanda akut olayların organizmada kronik süreçler geliştirmesini etkili bir şekilde önler. Yani aynı zamanda hem nedensel terapi hem de profilaksidir. Sporun başlı başına sağlıklı bir hayat için gerekli olduğunu düşünüyorum ve her dalını destekliyorum. Her daim de Homeopat olarak sporcuların yanındayım.

Sevgiler, Homeopat Rita KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir