Ergenlik, çocukluk ve yetişkinlik arasındaki geçiş dönemidir. Daha dar anlamıyla, ergenlik dönemindeki fiziksel cinsel olgunlaşma olarak anlaşılır. 

Gençler , özellikle son 1,5 yılda ( Corona döneminde), yetişkinliğe giden yolda, üstesinden gelmeleri gereken bir çok fiziksel, psikolojik ve sosyal zorluklarla karşılaşıyorlar. Yeni bir kimlikle ,tek başına kalıyorlar.

Ebeveynlerden ve daha önce idealize edilen ebeveyn değerlerinden kopmaktan ve böylece ayrılık ve kayıp korkularıyla başa çıkmaktan bahsedilmelidir. Diğer bir konu ise yavaş yavaş değişen bedene, cinsel ve saldırgan dürtülerin bütünleşmesine aşina olmaktır. Tüm bu gelişim sürecinin sonunda, genellikle bir aşk ilişkisi ve sorumluluk üstlenme dahil olmak üzere yeni bağların oluşumu vardır. 

Bu dönemde Homeopati, gençlere çok yardımcı olabilir.  

Kızarıklıklar (akne), adet ağrıları ve düzensizlikler, aşk hastalığı, Okul stresi , sınav kaygısı ve diğer birçok ruhsal ve psikosomatik semptomdan başlayarak, ergenlikte cinsel olgunlaşma, sıklıkla belirlenmiş  kişilik kargaşası, gençleri yüksek psikolojik savunmasızlığa sahip bir geçiş aşamasına maruz bırakır.  

Bu nedenle son zamanlarda ergenlerde hastalıkların önemli ölçüde artması şaşırtıcı değildir. Ruhsal bozukluklar, hiperaktivite, saldırganlık, kötü performans, okuma ve heceleme bozuklukları (disleksi), duygusal yaşamın güvensizliği, depresyon, intihar girişimleri oldukça artıştadır. 

Kronik hastalıklar: Alerji, özellikle astım, nörodermatit, bronşit, epilepsi.
Psikosomatik hastalıklar: Yeme bozuklukları, obezite, baş ağrısı, sinirlilik, bel/sırt ağrısı, baş dönmesi, mide problemleri, uyku bozuklukları, bağımlılık davranışı, ( alkol, nikotin, ilaçlar ) da artmaktadır.

Aşırı durumlarda, olgunlaşma süreci kritik gelişimsel bozulmalara ve hatta intihar girişimlerine yol açar. İntihar, batılı sanayileşmiş ülkelerde gençlerin kaza sonucu ölümden sonra en yaygın ikinci ölüm nedenidir. “Corona” döneminde çocuklar ve ergenler arasında intihar oranı endişe verici bir şekilde artmıştır. 

Dediğim gibi, Homeopati konusunda gençlere bu süre zarfında tüm bireysel sorunlarında yardımcı olmak için harika bir sistemimiz var. Burada her bireyin semptomlarının bireysel bütünlüğüne tekrar işaret etmek istiyorum. Homeopatlar olarak, ilgili semptomlar için her vakaya ayrı ayrı bakma ve ardından birçok homeopatik ilaç arasından uygun (benzer) çözümü seçme görevimiz vardır.

Ergenlik çağındaki en büyük sorunlardan biri aile bağlarından kopma zamanıdır.  Ebeveynlerden dış ve iç kopukluk, ergenlerin tamamen bilişsel düzeyde ustalaşamayacakları bir süreçtir. Duygusal ilişkinin sona ermesi, ancak başarısız olursa duygusal soğuk algınlığına, depresyona ve karanlık insan ilişkilerine yol açabilecek “keder çalışması” ile mümkündür.  

Sadece biraz başarılı bir yas süreci, gerçekten sağlam bir yetişkin kimliğine yol açar. Bu nedenle size depresif durumlar için denenmiş ve test edilmiş bazı homeopatik ilaçlar önermek istiyorum: 

Çözümleri ayırt etmek için, sadece semptomların bütünlüğüne değil, aynı zamanda depresif krizin arka planını oluşturan psikodinamiklere de odaklanmanın yararlı olduğu kanıtlanmıştır: 

Otonomi çatışmaları ( bağımlılık ve bağımsızlık arasında ): Calcarea carbonica, Ignatia amara, Lycopodium clavatum, Natrum muraiaticum, Pulsatilla pratensis, Sepia succus, Siliceaterra. 

Aşağılık konularında depresif geri çekilme: Baryta carbonica, Lycopodium clavatum, Medorrhinum, Silicea terra, Sulfur lotum.

Baskın utanç duyguları ile depresif geri çekilme: Baryta carbonica, Natrum-muraticum, Sulfur lotum, Thuja occidentalis.

Suçlu ayrılık çatışması durumunda depresif geri çekilme: Arsenicum albümü, Causticum Hahnemanni, Lachesis muta, Medorrhinum, Sulfur lotum, Silicea tera, Thuja occidentalis.

Yıkıcı ayrılma korkusu ( “erken” bağlanma bozukluklarında ) : Calcarea phosphorica, Carcinosinum Burnett, Phosphoricum acidum.

Kimlik bozuklukları ( Yabancılaşma ve duyarsızlaşma durumları ): Medorrhinum, Natrum muriaticum, Tuberculinum. vb.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. 

Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”  

Bu nedenle, bir Homeopat olarak, barış ve sağlık içinde bir geleceği sürdürmek için gençleri desteklemeye yardımcı olmak istiyorum. 

Sevgiler  Homeopat Rita Kaya 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir