Mutluluk aslında nedir? Mutluluk, bazıları için bir maraton koşma hissi, diğerleri için arkadaşlarla iyi vakit geçirme veya aile ile birlikte olma duygusudur. Belki mutlu olduğumuz bir yeri de onunla ilişkilendiririz. Bu nedenle mutluluk herkes için farklıdır.

Mutlu olduğumuz anlarda iyiyiz. Sevinç veya şükran gibi olumlu duygular yaşarız. Endişelerimiz tamamen ortadan kalkmıyor, ancak o an için arka plana çekiliyorlar. Odak noktamız güzel şeylerdir ve onları çok bilinçli bir şekilde deneyimliyoruz.

Sağlıkla mutluluğun ne alakası var?

Mutluysak, kolayca uyuyabilir ve ertesi sabah enerji dolu uyanabiliriz. Yaşam gücümüz dengededir ve bu bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bunu günlük hedeflerimize ulaşmak için iyi kullanabiliriz.

Bu arada, hedefleri işaretlemek veya aşmak sizi daha da mutlu eder. Mutlu olduğumuzda daha rahat kalırız ve stres kaynakları tam anlamıyla üzerimizden gider.

Zihnimiz daha temiz ve bu yüzden daha aktif oluruz.

Mutluluk fizyolojik olarak da bize bir şeyler yapar: Örneğin bağışıklık sistemimizi güçlendirir, bu da bizi daha dirençli kılar. Örneğin, mutlu insanların kalp krizi veya şeker hastalığına yakalanma olasılığı daha düşüktür ve ayrıca daha uzun bir yaşam beklentisine sahiptir.

Nasıl mutlu olunur?

Kişisel mutluluğumuzun nelerden oluştuğunun farkına vararak, günlük hayatımıza mutluluk aktiviteleri planlayarak ve hayattan zevk alarak bilinçli olarak olumlu duygular yaşayabilir ve odağımızı hayatta bizim için güzel olana yönlendirebiliriz. Genetik faktörler ve dış koşullar mutluluğumuzun bir kısmını belirlerken, en büyük yüzdeyi kendimiz kontrol edebiliriz.

Mutluluk öğrenilebilir ve eğitilebilir. Küçük egzersizlerle kendimiz için çok şey değiştirebilir ve mutluluk seviyemizi yükseltebiliriz.

İşte buna en iyi örnek gülmek…

Kahkahalar sağlıklıdır, çünkü mutlu insanlar mutsuz insanlardan daha sağlıklı yemeye, daha fazla egzersiz yapmaya ve daha iyi uyumaya eğilimlidir. Bunları yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda görüyoruz.

Mutlu insanlar ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir ve bu nedenle viral hastalıklara daha az duyarlıdır.

Gülmek sağlıklıdır çünkü bağışıklık sistemini güçlendirir.

Stres, vücuttaki kortizol hormonunun arttırır. Bu diğer şeylerin yanı sıra yüksek tansiyona veya uykusuzluğa yol açabilir. Araştırmalar, mutlu insanların stresli durumlarda daha az kortizol ürettiğini gösteriyor. Gülmek kalp sağlığıdır. Mutlu hissetmek, kalp hastalığı riskini azaltan tansiyon düşürücü bir etkiye sahip olabilir.

Hayata karşı olumlu bir tutum, ağrı algısını azaltabilir. Özellikle artrit gibi kronik ağrı durumlarında, pozitifliğin, hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu görülmektedir. Araştırmalar daha mutlu insanların daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Bunun nedeni, örneğin, genellikle sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaları, fiziksel olarak aktif olmaları, sağlıklı beslenmeleri ve daha az sigara içmeleri olabilir.

Minnettar olun: Minnettar olduğunuz şeylere odaklanarak mutluluğunuzu artırabilirsiniz. Her gün “o gün” için minnettar olduğunuz üç şeyi yazarak zaman ayırmanız, bunu yapmanıza yardımcı olur. Uyumadan önce yaşadığınız günü gözden geçirmek ve üç olumlu şeyi filtrelemek en iyisidir.

Bu, güzel bulduğumuz her şey olabilir. Belki biri bize güzel bir şekilde gülümsedi, hatta bize iltifat etti. Ya da belki başka birini mutlu edebiliriz. Başkalarına neşe getirdiğimizde, bu bizi çok mutlu eder. Olumlu şeyler de yazılabilir, örneğin onları tekrar tekrar okuyabilmeniz için.

Aktif olursanız, sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel sağlığı da geliştireceksiniz.

Yeteri kadar uyuyun, çünkü bu da sizin mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

Dışarıda vakit geçirin: İster parkta yürüyüş yapın, ister kırsalda bisiklete binin veya bahçede çalışın, temiz hava ve doğanın ruh halinizi iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Meditasyon, pozitif düşünme, farkındalık egzersizleri veya dua yoluyla düzenli olarak “yakıt ikmali” yapın.

Ve her zaman sağlıklı beslenin! Bir de homeopatik olarak mutluluğa bakalım ne dersiniz? Her zaman olduğu gibi homeopatik olarak çalışırken kişi semptomların tümüne ve tetikleyici faktöre bakmalıdır.

Evet,mutluluktan kaynaklanan hastalıklar da var! Burada size bir örnek vermek istiyorum: Diş Hekimi olan yakın bir arkadaşımın muayenehanesindeyken 60 yaşlarında bir kadın geldi ve 2 gün boyunca onu çok acıtan enfekte bir dişi vardı.

Dişçi arkadaşım homeopatiyi bildiği için, “antibotik”ten de sonuç alamayacakları için, yapabileceğim bir şey olup olmadığını sordu. Bu kadına ağrının nasıl, ne zaman, nerede ve ne zamandan beri başladığını sordum. Son zamanlarda sevinç, mutluluk veya üzüntü, öfke yaşayıp yaşamadığını sordum.

Bana acıyarak baktı, düşündü ve evet dedi, çok mutlu oldum, çünkü 2 yıldır görmediğim torunum Amerika’dan ziyarete geldi. Özellikle “tetikleyici” mutluluktan sonra çıkan semptomları için kullanılabilecek ilaç önerdim, zihnin neşeli heyecanı ve bunun sonucunda 10 dakika içinde diş ağrısı geçti ve geri gelmedi.

Evet, gördüğünüz gibi mutluluk aynı zamanda hastalık ve acının da tetikleyicisi olabilir. Bu, mutluysanız hastalanacağınız anlamına gelmez, aksine mutluluk sizi iyileştirir.

Mutluluk neden bazı insanlarda hastalığa neden olabilir? Çünkü yaşam gücü için olumlu ya da olumsuz güçlü duygular, enerji artışları ile ilgili olması fark etmez! Dengesi bozulur ve bu, uzun zamandır (kronik olarak) bizde var olan sorunları gün ışığına çıkarır.

Yani zaten vücudunuzda çok mutlu olduğunuzda patlak veren patolojik bir durum olmalı. Normalde bu hastalıklara yıllarca bastırılmış öfke, üzüntü, kızgınlık, talihsizlik neden olur, bunlar daha sonra ister mutluluk ister öfke olsun büyük heyecan durumlarında öne çıkar ve homeopatik olarak çok iyi tedavi edebileceğimiz semptomlar geliştirir.

Bu da beni çok mutlu ediyor. Bu nedenle homeopatik tedavi sırasında her zaman tetikleyici/neden hakkında soru sormak da çok önemlidir. Bu ve diğer semptomlarla, özellikle akut vakalarda hızlı ve güvenli bir şekilde homeopatik bir ilaç bulabiliriz. Kronik hastalıklarda ise ilaç bulmak çok daha zordur ve tedavisi deneyimli homeopatların elindedir.

Ama kesin olan bir şey var ki, homeopatik tedavi sayesinde canlılığınız dengeye geri dönecek, böylece günlük hayatınızı çok daha sağlıklı ve mutlu geçirebilirsiniz.

Bahsedilen ipuçlarına ek olarak, mutluluk duygunuzu güçlendirmenin başka yolları da var. Rahat olduğunuz, size iyi geldiğini düşündüğünüz şeyleri yapın. Ama en önemlisi gülmeyi unutmayın! Mutluluk gününüz kutlu olsun.

Sevgiler, Rita Berta Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir