Sahip olduğumuz her şey için her gün şükretmeliyiz. Bu hayatta homeopati öğrenebildiğim için özellikle minnettarım! Sadece beni ve sevdiklerimi sonsuz zengin yapmakla kalmıyor, aynı zamanda bu zenginliği başkalarına da aktarabiliyorum, bu da beni özellikle şanslı kılıyor.

Özellikle günümüzde kendi sağlığınız için bir şeyler öğrenmeniz ve kendi bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz önemli. Homeopatiyi bize bırakan,armağan eden Dr.F. Samuel Hahnemann’ın; dürüstçe ilkelerine uyarak, doğayı ve insanları sevgi ile kucaklayan  herkes kullanabilir.

Bu tamamen farklı bir şifa türüdür, biz homeopatlar olarak “hastalığa” homeopati anlamında tamamen farklı bir yaklaşımımız var, hastalık “modern/allopatik tıp mesleğinden” çok farklı bir şekilde tanımlanmaktadır. Standart değerlere veya teşhislere göre hareket etmiyoruz! Fakat Bununla birlikte remedi bulunurken bunlar da dikkate alınır.

Homeopatlar, özellikle semptomlara veya hastalık isimlerine göre tedavi etmezler. Doğru homeopatik ilacı bulmak için her zaman çok fazla farkında olmalıdırlar. Ama hastanın bize anlattıklarından sonra;

Örneğin, sağ tarafta bıçak saplanmış gibi ya da, sol karında bıçaklama ağrısı, adet öncesi her seferinde baş ağrısı veya sinirlilik veya  çocuğun yanakları kızarır ve delilik noktasına kadar ağlarsa (bu her şeyin düzeleceği anlamına gelmez) bazen bazı çocuklara sallanmak iyi gelir )! Hastada nefes almada güçlük, kabızlık, uyku bozuklukları, çarpıntı vb. gibi başka hangi belirtiler var? Ya da her şey ne zaman başladı? Bir komşu, eş, meslektaş veya çocuklarla tartıştıktan sonra mı? Belki bir kaza, korku, sevgi kaybı vb. gibi bilgileri toparlar.

Gördüğünüz gibi, homeopatlar olaylara çok farklı yaklaşıyorlar.

Harika organizmayı sadece en küçük parçalara bölmek ve oraya dikkat etmekle kalmayıp farklı düşünmeyi öğrenmeliyiz.

Her saniye değişen 70-80 trilyon hücreli bir organizmada karaciğer değeri veya kan değerleri bize ne diyebilir!

Vücutta her saniye ortalama 50 milyon hücre oluşmakta ve 50 milyon hücre ölmektedir. Bunların 2 milyonu kan hücresidir.

İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay. Vücudumuzu mikro organizma adı verilen gözle görülemeyecek kadar küçük trilyonlarca canlı ile paylaştığımızı biliyor muydunuz?

Bakteriler, mantarlar, protistler, arkeler gibi farklı türlerden oluşan bu canlılara insan mikrobiyotası adı verilir. Bizim için migren sadece bir kelime, bizim için başın hangi tarafında, günün hangi saatinde, ne zaman, soğuk veya sıcak uygulamanın iyi mi yoksa kötü mü tolere edildiği vs. önemlidir.

Diğer belirtilerinin ne olduğu, sakin ya da huzursuz bir insan olup olmadığı, çok korkuları olup olmadığı ya da cesur olup olmadığı ve diğer insanları da savunduğu da bizim için önemlidir. Bu ve çok daha fazlası, homeopatik ilaçların bulunmasına katkıda bulunur. Sadece homeopatların değil, her insanın dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bilinçli farkındalık eğitimleri, egzersizleri (Mindfulness) şuanda moda ve olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlandı. Farkındalık, yaşamda daha fazla memnuniyet ve neşe vaat ediyor. Yargılamadan ana dikkat edin. Farkındalık, burada ve şimdi olmak anlamına gelir, sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda zihinsel olarak da.

Bu çoğu insan için normal değildir. Birçoğu ya geçmişteki düşüncelerine takılıp kalıyor, endişelerle meşgul ya da geleceği düşünüyor. Dikkatli bir insan ise, o ana yargılamadan dikkat eder. Her şeyi sürekli değerlendirme eğilimindeyiz. Homeopatlar olarak yargılamaya iznimiz yok, hastanın bize söylediklerine nesnel bir dikkat göstermeliyiz.

Dikkatli olmak, bu yargının gitmesine izin vermek ve aklınızın hemen dışındaki şeylere odaklanmak anlamına gelir. Bu, bir homeopatın öğrenmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Artık birçok bilim insanı, farkındalığın  (genellikle farkındalık meditasyonu olarak anılır)  refahı artırabileceğine ikna olmuş durumda.

Dikkatin enerjisini takip eden bir doğa kanunu da vardır, bu da pozitif düşünmenize yardımcı olur. Bunu yapmak için basit bir egzersiz, nefese odaklanmak ve böylece düşüncelerden uzaklaşmak yeterlidir. Bilinçli, dikkatli nefes alma bize yardımcı olur! Bunu biliyoruz ama yine de çoğu zaman uygulamayı unutuyoruz. Derin ve bilinçli nefes almak beyinde bir gevşeme tepkisini tetikleyerek kalp atışlarını yavaşlatır, kasları gevşetir, sinirlerimizi sakinleştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Burnunuzdan nefes alıp verin sık sık olduğu gibi sadece göğsünüze değil, karnınıza kadar nefesi doldurun. Ekshalasyon, inhalasyondan biraz daha uzun olmalıdır. Bu küçük egzersiz sayesinde beden ve zihin birkaç dakika içinde sakinleşebilir ve stres duyguları azaltılabilir. Bu, farkındalığı uygulamanın sayısız yolundan biridir. Stresliysen önce derin bir nefes al! İpucunu biliyorsun.

Kontrollü nefes alma stresi azaltmanın, rahatlamanın ve yaratıcılığa ilham vermenin en basit ama en güçlü yollarından biridir.

Strese karşı klasik bir nefes egzersizi sözde 4-6-8 yöntemidir: oturun veya dik durun, omuzlar düz, elinizi karnınıza koyun ve sadece burnunuzdan nefes almaya çalışın. Yavaş ve derin nefes alın, dörde kadar sayın, nefesinizi tutun, altıya kadar sayın. Ağzınızdan yavaşça nefesi verin ve sekize kadar sayın.

Moleküler biyolog Jon Kabat-Zinn, Batı kültürlerinde modern farkındalık uygulamasının babası olarak kabul edilir.

Kabat-Zinn, Massachusetts Üniversitesi’nde ders verdi ve 1970’lerin sonlarında tıbbi farkındalık eğitimi MBSR’yi (Farkındalığa Dayalı Stres Azaltma) geliştirdi.

Farkındalık uygulaması, daha yeni davranışçı terapi yöntemlerinin bir parçasıdır ve halihazırda ABD ve Almanya’daki kliniklerde kullanılmaktadır.

Farkındalık ve meditasyon tamamen nefese odaklanmakla ilgilidir. Psikiyatrist ve psikoterapist Michael Huppertz, farkındalığın basit günlük egzersizlerle elde edilebileceğine inanıyor. İster treninizi kaçırmış olun, ister patronunuz kötü ruh halini üzerinize atıyor olsun, stres iç huzurun önünde duruyor.

Nefes almayı her zaman elinizin altında olan bir araç haline getirin. Vücudunuzun farkında olmak ve nefesinizi düzenlemek, düşüncelerimiz ve duygularımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ve yaşam gücünü güçlendirir, böylece dengeye geri döner.

Olumlu ol. Söylemesi yapmaktan daha iyi. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, olumsuz düşünceler çeşitli istenmeyen fiziksel reaksiyonlar yaratır (yüksek tansiyondan sindirim sorunlarına kadar), “pozitif düşünme” artık sadece iç huzuru sağlamanın bir yolu değil, aynı zamanda sağlıklı kalmanın  veya  sağlıklı olmanın bir yolu.

Şükran, umut, beklenti, gurur ve ilham gibi olumlu duygulara bilinçli olarak odaklanın. Farkındalık, günlük olaylara farklı bir perspektiften bakmak ve rutinleri kırmak anlamına da gelebilir: normalden farklı bir yol izlemek, hiç duymadığınız müzikleri dinlemek veya sağ eliniz yerine sol elinizle yemek yemek.

Sizi iyi bir ruh haline sokan müzikleri dinleyin. Size ilham veren kitapları okuyun.

Spor salonunda bir ders alın, yoga yapın, dans edin, dua edin veya ormana gidin, keyif aldığınız şeyi yapın ve endorfinin vücudunuza hücum ettiğini hissedin.

İster yemek yeyin, ister yürüyün, ister nefes alın, ister koku alın: her şeyi bilinçli olarak yapın.

Örneğin; bir dahaki sefere sevdiğiniz bir şeyi yediğinizde, ne tattığınızın ve ne hissettiğinizin çok farkında olacaksınız.

Mümkünse akşamları çalışmaktan kaçının ve dinlenmeye zaman ayırın bedeniniz ve zihniniz size teşekkür edecektir.

Bu da uzun vadede daha fazla memnuniyete ve yaşama sevincine yol açar. Yaptığınız her şeye dikkat edin ve özellikle söylediklerinize dikkat edin! Barış, sevgi ve şu anda farkındalık içinde kalın!

Saygılarımla, Rita Berta Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir