İsviçre’de Homeopati yapan ve bana yardımcı olan deneyimleri için özellikle Heinz Weder’e teşekkür ederim. “Bilgi, ÖĞRENME yoluyla, yetenek ise YAPMA yoluyla kazanılır!“ Heinz Weder
https://weder-homoeopathie.ch/

Çiftlik hayvanları, 200 yılı aşkın süredir homeopatik olarak tedavi edilmektedir. Çiftlik hayvanlarında beslenme, sulama, muhafaza, istikrarlı iklimde ve iş süreçlerindeki hatalar en yaygın hastalık nedenleridir. Hayvanların homeopatik tedavisinin uzun vadeli başarısı, bu nedenle sadece hayvan sahibinin homeopatik terapi tekniğine ne kadar hakim olduğuna değil, aynı zamanda hasta hayvanın çevresindeki hataların ne kadar iyi düzeltildiğine de bağlıdır.

Başlangıçta her zaman hayvanların bilinçli gözlemi vardır, ardından nedenleri araştırılır ve somut önlemlerle uygulama yapılır. Kendinize şu soruları sormaya devam edin: Ne görüyorum? Neden? O ne demek? Neyi değiştirmem gerekiyor?

Her çiftlik hayvanı, refahları ve sağlıkları hakkında bilgi sağlayan gözlemlenebilir sinyaller gönderir. Duruş, davranış, iştah ve diğer dış özellikler bu tür sinyallere örnektir. Operasyonları optimize etmek ve çiftlik hayvanlarının sağlığını iyileştirmek için kullanılabilirler. Her hayvan sahibinin sanatı, bu tür sinyallere somut önlemlerle tepki vermektir.

Homeopatinin ilk günlerinden beri sığır, koyun ve keçi gibi irili ufaklı geviş getirenler homeopatik olarak tedavi edilmektedir. Modern ilaçların veteriner tıbbına sunulmasından çok önce, çiftlik hayvanlarındaki birçok hastalık, homeopatik ilaçlar ve hastalığa neden olan faktörleri azaltma talimatları sayesinde tedavi edilebiliyordu.

Başlangıçta başta sığır gribi, ishal, meme enfeksiyonları, ayak ve ağız hastalığı gibi bulaşıcı hastalıklar başarıyla tedavi edildi. Daha sonra, günümüzde hala yaygın olan anksiyete bozuklukları, solunum bozuklukları, östrus bozuklukları, doğumla ilgili bozukluklar, meme bozuklukları, pençe bozuklukları, kolik, dolaşım sorunları, güçsüzlükler, stres etkileri, davranış bozuklukları, sindirim bozuklukları ve yaralanmalar vb. tedavi edildi. Pazar, devlet destekli veterinerlik tıbbına alternatif tedavi yöntemleri talep ediyor.

Bugün homeopati, özellikle Avrupa’da tarımda gelişmiş durumda ve aşırı antibiyotik kullanımının azaltılmasına yardımcı oluyor. Homeopatik tedavilerin avantajı, kullanılan ilaçların yeterince kuvvetlendirilmesi şartıyla, onlar için geri çekilme süresinin olmamasıdır.

Homeopatiyi etkili ve güvenli bir şekilde kullanabilmek için, en azından iyi bir temel eğitime ihtiyacınız vardır. ( Dr. Samuel Hahnemann’ın temel ilkelerine göre ) Arıcılıkta homeopati 19. yüzyılın başlarında kullanıldı.

Kümes hayvanlarında homeopati kullanımıyla ilgili küçük bir kılavuzda, homeopatik ilaçların 19. yüzyıldan 20. yüzyılın başına kadar arı hastalıkları için başarıyla kullanıldığı bilgisini “Heinz Weden” buldu. Tüm arı hastalıkları faktör hastalıklarıdır. Ancak çevreden, lokasyondan, arıcılıktan, arıcıdan, yem tedarikinden, ek besleme ve kullanımdan vb. sağlığı bozan faktörler bir araya geldiğinde patojenlerin kontrolden çıkmasını sağlar.

Kuluçka peteklerinin düzenli kontrolü, böcek öldürücülerle birlikte, deyim yerindeyse her kontrolde, genellikle çıplak elle “arı rahmi” açıldığından, en kötü, patojenik faktörlerden biri olabilir. Gerekli üreme iklimi çöker, patojenler kötü hijyen yoluyla bulaşır ve arıların “üreme iklimini” eski haline getirmek için 3 güne kadar ihtiyacı vardır.

Hastalığa neden olan faktörleri düzeltmenin yanı sıra homeopatik ilaçları uygulamak homeopatinin bir parçasıdır. Arıcılıkta Homeopati ile uzun vadeli başarı elde etmek isteyen herkes, öncelikle hastalığa neden olan faktörleri devre dışı bırakmalıdır. Bir arı kolonisi hastalandığında, görebildiğimiz, koklayabileceğimiz, dokunduğumuz, duyabileceğimiz, yani tüm duyularımızla kavrayabileceğimiz sinyaller gönderir. Bu belirti ve semptomlar, uzman pratisyenin uygun homeopatik ilacı bulmasını sağlar. Eski bilgileri yeniden geliştirmek ve aktarmak benim için oldukça önemlidir.

Çiftlik hayvanlarında ve arılarda Homeopati, akut ve kronik hastalıklar için kullanılabilir:
Yaralanmalar, yara tedavisi
Bulaşıcı hastalıklar
Deri hastalıkları, egzama, liken, siğiller
Eklem, kemik ve sinir hastalıkları
Kronik ağrılı durumlar
İç organ hastalıkları
Hazımsızlık
Zehirlenmenin sonuçları
Parazit istilasının sonuçları
Hastalıkla ilgili davranış bozuklukları
Korku, uykusuzluk
Barınma ve taşınma dönemindeki hastalıklar.

Geleneksel tıbbın araştırmaya açık milyonlarca Türk lirası varken, alternatif ve tamamlayıcı tıp ve homeopati için bu bütçe çok daha düşüktür. Bugünün ve geleceğin büyük konusu “İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler için sağlıklı yaşam” olduğundan, bunu ancak organizmaya ve çevreye zarar vermeyen yollarla başarabiliriz.

Sevgiler Rita KAYA

Ps.Homeopati araştırmalarıyla ilgilenen herkes, araştırma sonuçlarının yayınlarını bulabilir ve orijinal kaynaklara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir – Almanya ve İsviçre’den.
PDF BAĞLANTISI İÇİN TIKLAYINIZ.!!!

Grösstes Archiv für Homöopathie
Homeopati için en büyük arşiv

Forschungs-Links

Homöopathie Verband Schweiz
Homeopati Derneği İsviçre
www.hvs.ch

Kollegiale Instanz Uni Bern
Bern Üniversitesi’ndeki meslektaş organı
www.kikom.unibe.ch

Schweizerisches Homöopathie Institut
İsviçre Homeopati Enstitüsü
www.shi.ch/bkbose

Samuel Hahnemann Stiftung
Samuel Hahnemann Vakfı
www.samuel-hahnemann-stiftung.de

Forschungs in der Tiermedizin und Bienenforschung
Veteriner tıbbında araştırma ve arı araştırması
www.camvet.ch

Schweizerische Tierärtzliche Vereinigung
İsviçre Veteriner Derneği
www.hobos.de

Homeopati Arşivleri ve Temelleri
Homöopathie Archive und Stiftungen
www.pierre-schmidt.ch

Pierre Schmidt Stiftung St. Gallen
Pierre Schmidt Vakfı St.Gallen
www.igm-bosch.de

Institut für Geschichte der Medizin
Tıp Tarihi Enstitüsü
www.carstens-stiftung.de

Carstens Stiftung
Carstens Vakfı
www.remedia.at

Bir Yanıt “Agro-Homeopati 3 – Hayvanlarda”

  1. Çok teşekkürler evcil hayvanlar için homeopati için daha derin bilgilenmeye ihtiyaç var. Ben akut durum homeopati eğitimi aldım. Evde kullanıyoruz. Kedimiz için de kullanıyoruz. Ama daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir