Sevgili doktor Hahnemann hakkında kısaca kendi düşüncelerimi belirtmek isterim. “Sizin hakkınızda ne söylerlerse söylesinler siz benim için ustasınız. Bize kuantum fizik ve nanoteknoloji yoluyla şimdi yavaş yavaş anlaşılan harika bir bilim bıraktığınız için teşekkürü borç bilirim.”

Ayrıca hayat felsefesi olan “Sapere Aude” ( Bilge olmaya cesaret edin ) felsefesini benimseyerek, açtığı bilgi dolu yoldan ilerlemeye devam edeceğim.

Dr. Christian Friedrich Samuel Hahnemann 1779 yılında tıp fakültesinden mezun olmuştur. Mesleğini kısa bir süre icra eden Dr. Samuel Hahnemann, dönemin şifa uygulamalarından rahatsızlık duyduğu için mesleğini bırakmak istemiştir. Mesleğini bıraktıktan kısa bir süre sonra ilaç deneylerine ve hasta gözlemlerine başlamıştır.

Sadece doktor ve eczacı değildi, aynı zamanda meteoroloji, astroloji, fizik, coğrafya ve filoloji ile yakından ilgileniyor, ayrıca şiir yazıyordu. Hahnemann’ın ilk evliliğinden on bir tane çocuğu olmuştur. Daha sonra ikinci eşi olan Marquise Marie Melanie ile evlenmiş ve Paris’e taşınmıştır. Melanie Fransız bir ressam ve şairdi. Evlat edindiği bir kızı vardı. Daha sonra bu kız Hahnemann’ın yakın dostunun oğlu ile evlenmiştir.

Hahnemann Otobiyografik taslağında şöyle yazmıştır: “10 Nisan 1755’te Almanya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Meissen’de doğdum. Bu güzel doğanın içine doğmak beni iyi bir insan yaptı.” Porselen resim ustası olan babasından, insan için neyin iyi ve değerli olduğuna dair sağlıklı kavramlarla birlikte simya ve bir çok dil öğrenmişti. Samuel’in düşünme pratiği yapabilmesi için babasının onu saatlerce karanlık bir odaya kilitlediği bilinmektedir. Ancak Samuel daha sonra babası hakkında kızgınlıkla değil, saygıyla ve minnettarlıkla konuşur.

Çok başarılı bir eğitim sürecinden sonra St. Afra Princely School’dan Mezun olduğunda “el” hakkında bir nutuk yazdı. Diğer canlıların sanatsal mükemmelliğini takdir etmeye değer görse de insan vücudunu ve elini ilk sıraya koydu. Bir şeyi anlamak ve bir şeyi tedavi etmek için elimize ihtiyacımız var. Bu yüzden olabildiğince “elle sıkılan” ilaçları tercih etti.

Genç doktor Samuel Hahnemann’ın ilk kamuoyu talebi, Her şeyden önce bedeni ve zihni sağlıklı tutmaya ve korumaya yönelik önlemlerdir. Genel olarak Hahnemann bu süre zarfında kendini entellektüel ve fiziksel olarak geliştirdi. Hahnemann, bedene egzersizler ile güç vermek, zihni aktif hale getirmenin sağlığın temeli olduğuna inanmıştır.

Sağlıklı bir zihin ancak sağlıklı bir vücutta bulunabilir. Bir doktor olarak bunlara bakılmalı daha sonra reçete yazılmalıdır. Hahnemann, sebze içeren bir çok ılımlı diyet, sağlığı geliştirici önlemler olarak egzersizler ve soğuk duşu önermiştir. Kömür dumanıyla kirlenen şehirlerin aksine havanın avantajlarından bahsetmiştir. Aynı zamanda mutlu bir zihnin geliştiren gücünü de biliyordu.” Bu ülkedeki yaşlıların sayısı, Aynı zamanda en mutlu olan insanların sayısıdır, keder ise en kesin intihardır” sözleri bu düşüncesini desteklemektedir.

Gözlem, düşünme ve deneyim olarak Organon’un bilimsel yöntemidir. Hahnemann varsayıma karşıdır. Değişiklikler yalnızca duygularla anlaşılabilir. Bütünün gözlemlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü hastalığın içsel Özü ancak bütünlüğü ile anlaşılabilir. Kişi önyargısız olmalıdır. Hastalığın özü ve çare ancak belirtiyle, semptomla anlaşılabilir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir