Homeopati‘yi ( Yunan’ca homeo-benzer, pathos-hastalık ) bulan ve uygulayan Alman doktor Samuel Hahnemann ( 1755-1843 ) dır. Hahnemann 1779′ da tıp okulundan mezun oldu.

Döneminin tıp dünyasında kan akıtma, bağırsak temizleme, toksik kimyalarla tedavi etme gibi uygulamaları yanlış bulan Hahnemann, hasta bakmayı bırakarak kimyager olarak çalışmaya ve tıp kitapları tercüme etmeye başladı. Tercüme ettiği kitaplar sayesinde tedavide ” Benzerlik ” kuramını keşfetti. Onu en çok etkileyen konu ise Güney Amerika’da sıtma vakalarında kullanılan “kınakına” bitkisinin etkisi oldu.

Kınakına yiyerek kınakınanın sağlıklı bir vücutta nasıl sıtma etkisi yarattığını gördü ve kendi vücudundaki sıtma semptomlarını gözlemledi. Deneylerine ısrarla devam ederek “benzer benzeri tedavi eder” kuramını homeopatinin temel prensibi olarak benimsedi.

Hahnemann’ın yola çıktığı bu kuram, M.Ö 5. Yüzyılda yaşayan tıp biliminin babası kabul edilen hipokrat’ın bulup ve geliştirdiği kuramın tamamen aynısı idi. ” Benzerlik ” kuramına göre sağlıklı insanda belli semptomlara sebep olan bir madde aynı semptomları olan hastaya verildiğinde tedavi eder. ( Çağdaş tıbbın benimsediği kuram ise ” karşıtlar, zıtlar” kuramıdır. Örneğin ishal vakası kabızlık yapan maddeyle tedavi edilir. ) Romalılar döneminde daha da geliştirilen ve benimsenen yaklaşım, imparatorluğun çöküşünden sonra ilerleme kaydedemedi.

15. Yüzyılda İsviçre’li Paracelcus, Hippokrat’ın ortaya attığı tedavide benzerlik kuramını daha da geliştirerek tekrar gün ışığına çıkardı. Yüzlerce deneyle desteklediği bu yaklaşıma ” Homeopati ” adını vererek bilimsel bir çerçeveye oturtan F. Samuel Hahnemann 1796′ da homeopati ile ilgili ilk kitabını yazdı. 1810 yılında homeopatinin prensiplerini ” Organon ” adlı kitabında topladı ve 2 sene sonra Leipzig Üniversitesinde homeopati öğretmeye başladı.

Hahnemann’ın ölümünden sonra bir çok tıp doktoru tarafından uygulanan homeopati 1849 Londra’da ilk homeopatik hastanesinin açılmasıyla İngiltere’de de tanınmaya başladı. 1800 lerin sonların doğru Amerika’da ilk homeopatik tıp fakültesi kuruldu. 1900 lerin başında Amerika’ da 22 Homeopatik Tıp Okulu, Yüz homeopatik hastane ve binden fazla homeopatik ilaç satan eczane bulunmaktaydı.

Stanford Üniversitesi, Boston Üniversitesi, Newyork Tıp Fakültesi gibi tanınmış okullar homeopati eğitimi veren okulların arasındaydı. 1920 lerde Amerikan Tıp Birliğinin kurulması ve ilaç firmalarının kullanımı kolay ve pratik ilaçları piyasaya sürmesiyle homeopati Amerika’ da geçerliliğini kaybederken eğitim kurumları birer birer kapandı.

WHO, Dünya Sağlık Teşkilatı tahminlerine göre günümüzde 500 Milyon ve fazlası kişi homeopati ile tedavi olmaktadır. Homeopati çağdaş tıptan sonra en çok tercih edilen tedavi sistemi olarak 2. sıradadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir