Yazıma Mahatma Gandhi’nin Homeopati ile ilgili düşünceleri ile başlamak istiyorum. “Homeopati, diğer tedavi yöntemlerinden daha fazla vaka iyileştirir ve şüphesiz daha güvenli, daha ekonomik ve en kapsamlı tıp bilimidir.”

Bir diğeri ise; “Homeopati, hastaları ekonomik ve şiddet içermeyen şekilde tedavi etmenin en modern ve en iyi düşünülmüş yöntemidir. Devlet bunu ülkemizde teşvik etmeli ve desteklemelidir. Nasıl benim şiddetsizlik ilkem asla başarısız olmazsa, homeopati asla hayal kırıklığına uğratmaz.”

Hindistan’da homeopati, sağlık sistemindeki ana yöntemlerden biridir. Homeopati orada 200 kolejde öğretilmekte ve sağlık politikası tarafından tanınmaktadır.

500 milyon ve fazla insan Homeopati kullanmaktadır. Bakan Shripad Yesso Naik’in yönetiminde birkaç yıldır Ayurveda, Yoga ve naturopati, Unani (geleneksel Farsça-Arap tıbbı), Siddha (kendi Hint tıbbi sistemi) için özel bir bakanlık var. Hindistan’da 11.000 hastane yatağı mevcuttur. Homeopati, geleneksel tıp ve Ayurveda’dan sonra Hindistan’da 19. yüzyıldan beri en sık kullanılan üçüncü yöntem olmuştur.

Prof. Pradeep Kumar’ın öncülüğünde kurulan, Naiminath Homeopatik, dünya çapında homeopati alanında öncüdür. N.H.M.C.C. Hindistan’daki ilk N.A.B onaylı homeopatik hastanedir. Hastane, 1089′ dan fazla kanser vakasını, 2000’den fazla diyabet vakasını, 5200’den fazla romatoid artrit vakasını, 1500’den fazla sedef hastalığı vakasını, 2000’den fazla kronik böbrek yetmezliği vakasını ve yaklaşık 8000 hipertiroidizm vakasını başarıyla tedavi etti.

Dünya standartlarında eğitim ve tedavi sağlamak için, bu 75 yataklı homeopatik hastane (Uttar Pradesh’teki homeopatik tesisler arasında en büyüğü) 4 Ocak 2008’den beri faaliyettedir ve her gün 500’den fazla hasta ve 40’ın üzerinde saha bölümünü ziyaret etmektedir. Hastalar iç bölümde bulunmaktadır.

Hastanenin vizyonu, gençleri en yetkin doktorlara dönüştürmeye adanmış, homeopatik tıp sisteminde en yüksek profesyonel ve klinik becerilere sahip, titiz ve yoğun bir şekilde yenilikçi, dünya lideri bir homeopatik tıp fakültesi, hastane ve araştırma merkezi olmaktır. bütünsel bir yaklaşım ve uygun rehberlikle eğitim verebilmektir.

Son olarak Hindistan’ın Koronavirüse karşı duruşuna göz atacak olursak; Hindistan, Koronavirüse karşı Homeopati’yi tercih etti. Haberler birçok şüpheci için saçma görünebilir, ancak homeopatiye aşina olanlar için değil: Hindistan Hükümeti Basın Bilgi Bürosu (PIB), koronavirüs sendromuna karşı profilaksi olarak homeopatik ilaçlar kullanılması konusunda tavsiyelerde bulundu.

Basın bülteninde belirtildiği gibi, homeopatik ilacı almanın yanı sıra Hindistan Hükümeti, koronavirüs enfeksiyonunun semptomlarını tedavi etmek için yararlı olan Geleneksel İslam Tıbbından (Unani İlaçları) bazı ilaçlar da önermektedir. Her durumda, hava yoluyla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi için ortak
ateşleme kurallarına uyulması da önerilir. Özellikle;
-Kişisel hijyeni sağlamak;
-Ellerinizi en az 20 saniye sabunla sık sık yıkayın.
-Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
-Hasta insanlarla yakın temastan kaçının.
-Ateşiniz varsa evde kalın;

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın…

Homeopat Rita KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir