Nefes almak doğum odasındaki ilk ağlamayla başlar, son nefesle hayatın bitişini işaret eder. Çoğu zaman düşünmeden nefes alırız. Ancak nefesimizi bilinçli olarak kontrol etmeyi öğrenirsek, nefes bedeni ve zihni iyileştirebilir. Sevginin yanı sıra, nefes almak hayatımızdaki en önemli şeydir.

6 dakika nefes almazsak ölürüz. İnsanlar yemek yemeden haftalarca, su içmeden günlerce hayatta kalabilir, ancak nefes almadan sadece birkaç dakika hayatta kalabilir. Nefes almanın vücut için önemi, kelimenin tam anlamıyla hayatta kalmak için gereklidir. Ancak nefes almak otomatik olmaktan daha fazlasıdır.

4000 yıllık Mısır mezar yazıtları, “bıçak” veya “bitki suyu” ile yapılanlardan daha üstün olan mucizevi “nefesle iyileştirme sanatından bahseder. Çeşitli teknikleri hedefe yönelik bir şekilde kullanmayı öğrenen herkes birçok hastalığa karşı koyabilir. Astım, pulmoner amfizem, kistik fibroz, üst solunum yolu hastalıkları veya diğer kronik  akciğer hastalıklarına karşı yardım eder.

Ama aynı zamanda yüksek ve düşük tansiyon, kalp çarpıntısı, gerginlik ,baş ağrısı, depresyon, halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı ve sindirim sorunları gibi hastalıklara ,onun dışında skolyoz, omurganın şiddetli eğriliği, ciddi duruş bozuklukları ve hatta fazla kilo gibi sorunlara da yardım eder.

19. yüzyılın ortalarından beri ( öncesi de var ), solunum organlarının solunum jimnastiği unsurlarıyla klinik tıbbi tedavisi batı tıbbında, fizyoterapide sağlam bir yere sahipti. Bugün sizi ünlü “Wim Hof ​​​​Metodu” ile tanıştırmak istiyorum. Wim Hof ​​​​Metodu, Hollandalı ekstrem sporcu tarafından geliştirilen, Tibet rahiplerinin meditasyon uygulamasından esinlenen özel bir nefes tekniğinden oluşan, bilimsel olarak tanınan bir nefes alma tekniğidir.

Bu sözde tummo meditasyonu uygulaması, kötü düşünce ve duyguları yakmak için belirli nefes teknikleri kullanarak vücut ısısını artırmayı, böylece vücudun, daha da önemlisi kişinin kendi direncinin güçlenmesine yardımcı olmayı amaçlar.

Bilinçli nefes alma yoluyla kişi sıcağa olduğu kadar soğuğa da dayanabilmelidir. 1959 doğumlu Wim Hof, “Buz Adam” olarak da bilinir ve 20’den fazla dünya rekorunun sahibidir. En etkileyici olanlardan biri, neredeyse iki saat boyunca buz banyosunda kalmaktır.

Hollandalı postacı ve beş çocuk babası, gençliğinden beri buzlu suya hayran. Bir kader vuruşundan sonra, soğuk bir şok ona yardım etti , yarı donmuş bir gölette yüzdü. Hof, soğuğun etkilerini denemeye başladı, yavaş yavaş nefes ve yoga egzersizlerini ekledi. Bugün dünyanın dört bir yanındaki insanlar güne Wim Hof ​​​​ritüeli ile başlıyor.

Avusturya’lı  Dr. Freya Wohlesser, “Hof Nefesi “ nin; Bilinçli nefes alma, temiz havada yoga veya jimnastik gibi nazik hareketler ve soğuğun olumlu etkilerine dikkat çekmiştir.

“Wim Hof ​​​​nefesi” nasıl çalışır? Durmadan otuz ila kırk kez derin nefes alıp verin. Ardından nefesinizi en az 15 saniye tutun. Bu birkaç tur için tekrarlanır.

Wim Hof, yöntemini nefes alma ve kalp atışı gibi bilinçsiz süreçleri kontrol eden otonom sinir sistemini bilinçli olarak etkilemek için kullanabileceğini iddia ediyor. Den Haag Clinic’te yapılan bir araştırma, Wim Hof ​​yöntemini uygulayan bir grup deneğin, eğitimsiz bir karşılaştırma grubuna göre influenza virüslerine karşı daha dirençli olduğu sonucuna varmıştır.

“Soğuk tedavilerin bağışıklığı aktive edici bir etkisi var” diye açıklıyor ve Dr. Freya Wohlesser, “enfeksiyonlara, alerjilere, migrenlere, cilt hastalıklarına, eklem sorunlarına ve uyku bozukluklarına karşı genel duyarlılık durumunu iyileştirir.”

Soğuk vuruş, vazokonstrüktif ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan adrenalin salınımına yol açar. Bakteri ve virüslerle savaşmaktan sorumlu beyaz kan hücreleri olan lökositlerde bir artış olur. Düzenli olarak soğuğa maruz kalmak vücuttaki “iyi” kahverengi yağ dokusunu harekete geçirir. İçinde glikoz ve yağ asitleri ısıya dönüştürülür. Aynı zamanda sağlıksız beyaz yağ dokusu da parçalanır.

Yeni başlayanlar için Wim Hof ​​egzersizleri; Soğuk mevsimin soğuk bir başlangıca dönüşmemesi için Wim Hof’a göre basit egzersizlerle başlamak için ılık mevsim idealdir. Yöntem sizin için çok çılgınsa, günde beş saniye soğuk duş almanın da bir etkisi vardır. Cesaretin varsa: Her gün iki saniye uzat. Yakınlarda soğuk bir akıntı olan her yerde: ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarın ve mutlu bir şekilde suda bekleyin veya sauna seansının ardından soğuk bir banyo (duş, buz havuzu, kar).

Bu soğuk su terapisi, hidroterapi ve su ile su tedavileri, naturopath “Papaz Kneipp” (Sebastian Anton Kneipp 17 Mayıs 1821 – 17 Haziran 1897, Wörishofen’de doğdu. Bir Roma Katolik rahibiydi) aracılığıyla bilinir hale geldi. Daha önce kullanılan, ancak sadece onun aracılığıyla popüler hale gelen Kneipp tıbbının adaşı.

Yazın yorucu iş günlerinde, soğuk su sizi anında ferahlatır. Bırakın elleriniz ve kollarınız üzerinden aksın ya da iki avuç dolusu yüzünüze vursun. Homeopatik tedaviye ek olarak nefes ve su terapileri çok iyi kullanılabilir. Tabii ki, bu aynı zamanda Dr. Samuel Hahnemann Organon’un 2. paragrafında yazdığı gibi , “ gerçek semptomlara” göre hareket etmek gerekir.

Herkes farklı olduğu için soğuk suyun insanlara iyi gelip gelmediğine dikkat etmemiz gerekiyor. Modaliteler homeopatik tedavide önemli bir rol oynamaktadır.

Homeopatide modaliteler nelerdir? Homeopatide, modaliteler terimi (Latince modus, yol), genel durum veya hastalık süreci üzerinde ağırlaştırıcı veya iyileştirici etkisi olan tüm çevresel etkileri kapsar.

Gördüğünüz gibi, homeopatik tedavi her şeyi kapsıyor ve zihin, beden ruh birlikte iyileşiyor.

Sevgiler, Rita Berta Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir