Bu yazımda sizlere “dostluk” üzerine bir şeyler aktarmak istiyorum. Benim için “arkadaşlarım” ailemin bir parçasıdır. Biz dört kardeş ve arkadaşlarımızla birlikte, iç içe büyüdük. Bu sayede böylesine güzel dostlukları kurmamıza ve onları ailemize entegre etmemize izin veren, bunun için bize ortam sağlayan anne ve babama özellikle çok teşekkür ederim.

Doğup büyüdüğüm Almanya’da çocukluğumdan ve gençlik yıllarımdan bugüne, hayatımda her zaman var olan, birçok arkadaşım var. Onun dışında burada, Türkiye’de de birçok yeni arkadaş edindim ve onlar da benim ailem gibiler.
Almanya ve Türkiye’deki bu güzel arkadaşlarım, dostlarım sayesinde birçok zorluğun üstesinden geldim ve onlar hayatımda olmasaydı bu kadar çok şeyi başaramazdım.


Bu yazım aracılığıyla onlara buradan sesleniyorum; Beklentisiz sevgi ve güvenle her zaman yanımda oldunuz. Bana destek olduğunuz ve hayatımı güzel dostluğunuzla zenginleştirdiğiniz için hepinize içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız.

Dr. Daniele Ganser’ın ( Tarihçi ve barış araştırmacısı) dediği gibi:
“Hepimiz bir insan ailesiyiz”. Kendimizi din veya milliyet olarak ayırmamıza izin vermemeliyiz. Birbirimizi anlamaya çalışmalıyız. Farklı milletlerden, farklı olan birçok insanın, savaş istemediğini görürsünüz ve onların barış içinde yaşamak istediğini anlayabilirsiniz.

Ben, birçok ülke gezdim ve her zaman iyi, güzel insanlar tanıdım. Kendimizi ancak “insan ailesinin bir parçası olduğunuz” düşüncesiyle anlayabiliriz. Sağlıklı olan hiçbir insan savaş ya da yıkım istemez, hayat zaten ölümcül bir şekilde sona erer.

Hristiyanlık der ki: Öldürmemelisin.
Ayrıca Muhammed Peygamber’den bir hadis: “Size oruçtan, namazdan ve sadakadan daha hayırlı olan bir şey söyleyeyim mi? İnsanları barıştırmak.”
Atatürk: Yurtta sulh, cihanda sulh.

Hepimiz arkadaşız. Filozof Aristoteles bir zamanlar dostluğu “iki bedende bir ruh” olarak adlandırdı. Başka bir deyimde de şöyle söylenir: “Gerçek bir arkadaş, elini tutan ve kalbine dokunandır”. Arkadaşlık; karşılıklı sempati, güven, özveri ve desteğe dayalı gönüllü, kişisel bir ilişki olarak da tanımlanabilir.

17. yüzyıla kadar “arkadaşlık” ve “akrabalık” terimleri eş anlamlı olarak bile kullanılıyordu. Bu orijinal anlam, bu güne kadar bazı lehçelerde korunmuştur. Aynı şey, aslen akrabalık anlamına gelen “kan dostluğu” terimi için de söylenebilir. Kesin olan bir şey var: Arkadaş özlemi içimizde doğuştan var.

İyi arkadaşlar, iyi dostluklar “uzun ömür” demektir. Arkadaşlar iyidir çünkü, iyi ilişkiler kurmayı başaranlar refahlarını arttırırlar. İşleyin sosyal ilişkilere sahip olanlar, izole yaşayan insanlardan daha mutlu ve sağlıklıdır. Bu örneğin, kardiyovasküler hastalıklar ve depresyon riskini azaltır.

Bilim adamları ayrıca, örneğin sınav durumlarında arkadaşlarının eşlik ettiği kişilerin daha az stres hormonu salgıladığını bulmuşlardır. Desteği olmayanlara göre daha sakin ve güvende hissediyorlardı. İyi arkadaşlara sahip olanlar da farklı bir hayata bakış açısına sahip görünüyorlar. Tanıdık kişiler yanınızdayken, sorunlar daha az tehdit edici olarak algılanır.
Ayrıca, arkadaşlarla tanıştığınız günlerde benlik saygısı daha yüksektir.

Bilim adamlarının bir diğer bulgusu: “Ömrü uzatan” bir önlem olarak arkadaşlar, kendi çocuklarından veya diğer akrabalarından çok daha önemli bir rol oynamaktadır. Bunun nedeni, kendi arkadaşlarınızı seçebilmeniz olabilir.
Bununla birlikte, arkadaşlık ancak güvene dayalı ve eşit bir ilişki olduğunda , arkadaşlar birlikte “zor ve kötü günlerden bir şekilde geçerlerse” olumlu bir etkiye sahiptir.

Arkadaşlık aynı zamanda homeopatide de önemli bir rol oynar ve dünyanın her yerindeki iyi homeopatik arkadaşlara bağlıyız. Homeopati ; bitkiler, hayvanlar ve insanlar için dostluk, güven, bilgi ve sevgiye dayalı bir terapidir. Bir kez daha bu dünyadaki tüm arkadaşlarıma,dostlarıma sesleniyorum!

Size sağlık, sevgi, mutluluk ve cesaret diliyorum.
Saygılarımla Rita Berta Kaya

Bir Yanıt “Homeopati ve Dostluk”

  1. Sevgili Rita, aynen katılıyorum.. Arkadaşlık; değer vermek, korumak,güven duymak, sevmek-sevilmek, anlamak, yanında durmak , sırtını dayamak hepsini içerir.. Arkadaş( sırtımı dayadığım tsş-kaya’dır.) Arka-d(t)aş..
    Güzel arkadaşlıkları kuranlara ve koruyanlara selam olsun.???
    Sevgi POSTOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir