Bunu da okumanız tesadüf değil. Şu an Hakan MENGÜÇ‘ün “Hiçbir karşılaşma tesadüf değildir” kitabını okuyorum. Bu kitap bana çok sevdiğim öğrencim Murat Çetin OCAK tarafından önce Türkçesi, sonra Almanca olarak gönderildi! Bunun için ona tekrar teşekkür etmek istiyorum, gerçekten tesadüf olmadığını bir kez daha görmüş oldum.

Bu kitap sayesinde hayat felsefemi daha iyi tanıyorum ve insanın hayatta mucizeler yaşayabileceğini daha net görebiliyorum. Hayattaki zorluklar, hastalıklar bile bir şeyler öğrenmemiz için önemlidir.

Hakan Mengüç kitabında, bir mutasavvıfın seyahat ederken uyması gereken 5 önemli kural ve ilkeden bahsediyor. Bence bunlar her insanın uyması gereken ilkelerdir.

Kitaptan alıntı:

“1. Bu koskoca ve mükemmel yaratılış serüveninde hiçbir karşılaşma tesadüfi değildir. Hayatımıza giren her insan bize bir şeyler öğretir. Önce bunu bilmelisin.

2. Yola, saf niyetle, anlamak ve öğrenmek üzere çıkar, kibrinden kendini arındırıp ilerlersen mutlaka sana bilmen gerekeni öğretecek bilge insanlarla karşılaşırsın.

3. Her yolculukta zorluklar vardır. Aksi düşünülemez. Ancak, karşına çıkacak zorluklar ve engeller seni zayıf düşürmek için değil, eğitmek ve olgunlaştırmak içindir.

4. Elbette her canlı, her insan bu dünyaya bir amaç için gelir, herkes kendi amacını gerçekleştirmek için yaşar. Bu nedenle her kişi onu amacına ulaştıracak işaretleri okuyabilmeli, takip edebilmelidir. Hayatı okumak, Kuran’ın ilk sözünü bilmekle başlar : Oku !

5.  Ve şunu unutma. Bitişle, yok oluş değildir. Aksine… Ölüm bile bir bitiş değil, yeni bir başlangıçtır. Şu hayatta bir şeyin bitişi her zaman daha hayırlı bir şeyin başlangıcına vesile olur. Yeter ki sen olanı gör.”

Bu 5 prensibi homeopatiye de uygulayabiliriz.

1. Harika mikroorganizmamızın hem dışında hem de içindeki devasa yaratılışta hiçbir şey sebepsiz olmaz! Her türlü hastalık belirtisi bize bir şey göstermek ve dikkatimizi bir şeye çekmek ister. Bunlara bozulan hayati güç neden olur ve biz homeopatlar olarak buna benzer bir ilaç bulabiliriz.

2. Saf bir niyetiniz varsa ve yaşam gücünün belirtilerini okumaya ve anlamaya istekliyseniz, kaçınılmaz olarak iyi homeopatlarla ve iyileşmenize yardımcı olabilecek diğer insanlarla tanışacaksınız. Tabii ki, kendinizi abartılı yaşamdan ve abartılı isteklerinizden de büyük ölçüde kurtarmalısınız.

3. Elbette her şifa (yolculuk) zorluklarla da bağlantılıdır, bu oldukça normaldir.

Ancak karşılaşacağınız zorluklar ve engeller (ağrı, akıntı, kızarıklık veya ruh hali vb.) sizi zayıflatmak için değildir. Aksine, sizi daha zor hastalıklardan korumak için yaşam gücü tarafından yaratılırlar, daha sağlıklı ve daha olgun olabilmeniz için size öğretmek içindirler.

4. Her bitki, canlı, her insan bu dünyaya kendi yaşam gücüyle gelir. Bu yaşam gücü, siz doğduğunuzdan beri yanınızda, her zaman orada ve yaşam hedefinize ulaşabilmeniz için sizi her zaman dengede ve sağlıklı bir uyum içinde tutmaya çalışıyor. Herkes kendi yaşam gücünü tanımaya çalışmalı ve kendisini işaretlerle (semptomlarla) ifade eden dilini anlamalı! Bu, insanın iyileşmesine ve mükemmel bir uyum içinde kalmasına yardımcı olacaktır. Dr. Samuel Hahnemann Organon’nda, yaşam gücünü nasıl anlayabileceğimiz konusunda iyi bir rehber.

Organon § 2

Tedavinin en yüksek amacı, çabuk ve ılımlı bir şekilde sağlığı yerine getirmek ve sürekliliğini sağlamaktır; başka bir deyişle , net ve anlaşılır prensiplere dayanarak , en seri, güvenilir ve hastaya zarar vermeyen yolla, hastalığın tamamını ortadan kaldırmaktır.  

Organon § 3

Hastalıkta,yani her vakada iyileştirilmesi gerekenin ne olduğunu net bir şekilde görüyorsa ( hastalık bilgisi),

İlaçlarda, yani her ilaçta iyileştirmeyi sağlayan etkinin ne olduğunu biliyorsa (ilacın gücüne ait bilgi),

Kişide neyin hasta olduğunu tam olarak teşhis ettikten sonra, ilacı, tedavi edici özelliğine göre, kesin kurallara dayanarak uyguluyorsa(ki bu durumda iyileşme mutlaka gerçekleşir),yani her hasta için en uygun olan ilacı nasıl kullanacağını biliyorsa (ilacın seçimi)

İhtiyaca göre ilacı düzgün hazırlıyor, hastaya doğru miktarda veriyor (doğru doz) ve ihtiyaç olduğunda dozu doğru şekilde tekrarlıyorsa,

Son olarak da, iyileşmenin kalıcı olabilmesi için, her vakada, tedaviye engel olan nedenleri ve bunları nasıl ortadan kaldıracağını biliyorsa,

Hastalığın tümünü etkin bir biçimde tedavi eder,işte o zaman gerçek bir hekim olur.

5. Semptomların ortadan kalkması, hastalığın ortadan kalktığı anlamına gelmez, eğer benzer bir homeopatik ilaçla silinmezse, organizmanın başka bir bölümünde gelişmeye devam edebilir ve etmeye devam edecektir. Hahnemann‘ın Organon’da bize öğrettiği gibi, bir hastalık ancak benzer bir yapay hastalıkla tedavi edilebilir. Ölüm bile hayatın bir parçasıdır ve bir son değil, yeni bir başlangıçtır.

Bu hayatta bir şeyin sonu her zaman daha da kutsanmış bir şeyi beraberinde getirir. Sadece anlamayı ve görmeyi öğrenmelisin.

“Sapere Aude”

Homeopatik öğretim yoluyla, yaşam gücü tarafından oluşturulan hastalıklarımızı anlamak ve benzer bir homeopatik ilaçla onları derinlemesine iyileştirmek için muazzam bir fırsatımız var. Bu yüzden bu hayatta başımıza gelen her şeyin bir amacı var ve bildiğim kadarıyla tesadüf değil.

Yaşam gücü, iyileşme sürecinde ona yardımcı olmak için, bir şeyler yapabilmemiz için bize hastalık semptomlarıyla işaretler veriyor, çünkü artık kendini iyileştiremiyor. Bu yüzden bu hastalık semptomları ortaya çıkıyor. Kendimize her zaman, yaşam gücünün bu semptomlar aracılığıyla bana ne söylemek istediğini sorabiliriz. Sebep olduğu semptomlar ve vücutta nerede meydana geldiği, her zaman bizim için bir mesaj içerir. Beden, hayattaki her şey gibi, içsel düşünce ve inançların bir aynasıdır. Eğer onu dinlemeye zaman ayırırsak, beden her zaman bizimle konuşur. Vücudunuzdaki her hücre, tüm düşüncelerinize ve konuştuğunuz her kelimeye yanıt verir. O halde vücudunuzun mesajlarını sevgiyle dinleyin ve ona teşekkür edin.

Hangi yoldan gideceğimize kendimiz karar verebiliriz.

İşte size küçük bir örnek;

Büyük bir hayal kırıklığı ve bunun sonucunda oluşan öfke nedeniyle yaşam gücümüz dengeden çıkar ve kendimizi tekrar dengeye getirmek, organizmaya büyük bir zarar vermemek için, uykusuzluk, histerik ruh halleri, insan kronik yapısına bağlı olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı, karın krampları vb. gibi semptomlar olarak kendini gösterir.

Herkes bir duyguya zihinsel ve fiziksel olarak farklı tepki verir. Bir hastalığı ancak semptomlarına göre tanıyabilir ve tedavi edebiliriz, ona verdiğimiz isimle değil.

Homeopati, hayattaki hedeflerimize sağlıklı ve mutlu bir şekilde ulaşmamıza yardımcı olur. En önemli şey, her zaman yanımızda olan ve ne yaparsa yapsın, her zaman bizim için en iyisi olan bir yaşam gücüne sahip olduğumuzu kabul etmemiz ve farkına varmamızdır.

Öyleyse hemen şimdi yaşam gücünüze merhaba deyin ve şimdiye kadar hayatınızda size eşlik ettiği için ona teşekkür edin. Minnetle ve saygılarımla…

Rita Berta Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir