18 aydır devam etmekte olan Corona krizinden sonra, çocuk doktorları, psikiyatristler ve homeopatlar aracılığıyla şunları belirleyebiliriz:

Corona önlemlerinin sonuçları, çocuklar ve gençler için dramatik. Okul yok, arkadaşlarıyla bir araya gelmek yok, spor yok, müzik yok…

Bu durum tamamen psikolojik strese kaymış durumda. Sonucunda ise anksiyete bozuklukları, konsantrasyon sorunları, uyku bozuklukları   son birkaç ayda daha çok arttı.

 Hasarın tam boyutu henüz net olarak görülememektedir.

Alman çocuk doktorları ve homeopatlar, Corona nedeniyle çocukların gelişiminde gecikme olduğunu bildirdi. Bonn’da, Dr.Gerschlauer, çocuk doktoru ve aynı zamanda Kuzey Ren Bölgesi Federal Pediatristler Birliği’nin basın sözcüsüdür.

Almanya’daki 13,5 milyon reşit olmayan çocuğun Corona krizi sırasında ne durumda olduğu hakkında bir fikri olan varsa o da çocuk doktoru Dr. Gerschlauer’dir.

Bonn’dan çocuk doktoru Axel Gerschlauer:

“Bazı aileler ilk karantinadan memnun kaldı. Âmâ şimdi herkes bunun korkunç olduğunu düşünüyor” Yüzlerce meslektaşından aldığı bilgi; her gün işlerinde karşılaştıkları, duydukları sorunların günden güne daha dramatik hale geldiği, davranış bozuklukları, dil gelişimi ve birçok çocuğun çok fazla şişmanlaması, sosyal medya kullanımlarının fazlalaşması, bilgisayar, telefonda oyun oynamaları ve çocuklarının kontrollerine gelmeyen ebeveynler gibi durumların artmasıydı.

“Bu durum aynı zamanda 347 psikoterapistten oluşan bir anketle de doğrulandı.”

Bu noktada karantinanın çocuklar ve ergenler üzerindeki tam etkisini yalnızca tahmin edebileceğimizi düşünüyorum. Çünkü çocuk doktorlarının / homeopatların sadece bir kısmını fark ettikleri birçok çocuk istismarı var.

Almanya’da çocuklar ve gençlere 3.000 eğitimli kişi tarafından telefonla yardım ediliyor, ayrıca Corona döneminde çevrimiçi sohbet yoluyla keder ve diğer sorunlara yardımcı olmak için 80 çalışan daha işe alındı.

Ancak keder telefonuna sadece çocukların kendileri dönmüyor.

Endişeli anne ve babalar, çocukları yatağa girene kadar bekleyip, daha sonra kendileri için ayarlanmış telefon numarasını arayabiliyorlar. “Nummer gegen  Kummer e. V. ”,  keder numarası (Almanya’daki çocuklar, gençler ve ebeveynler için en büyük, ücretsiz, telefonla danışma hizmetinin çatı kuruluşudur.) Bu dernekten olan Anna Zacharias ; “2020’de ebeveynler için istişareler bir önceki yıla göre % 64 arttı” , dedi.

18 yıldır Alman Çocuk Esirgeme Kurumu’nda çalışan Ulla Baumgärtner-Schmäing, “Anne-babalar Corona‘dan endişe duyuyorsa bu, çocukları doğrudan etkiliyor.

Pandemi öncesinde iyi durumda olan, kendini ailesinde rahat ve bakımlı hisseden herkes pandemiyi de iyi atlatacaktır.

Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı geçmişlerden gelen çocuklar ve gençler için farklıdır: Riskli ailelerden gelen çocuklar için okullar sosyal bir alan olarak özellikle önemlidir.

Türkiye’de durum tam olarak ne bilmiyorum ama çok farklı olduğunu, hatta daha da kötü olacağını düşünüyorum. Kendi deneyimlerime göre, özellikle maskeler nedeniyle, baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk, ayrıca kendilerini kesen veya çok daha agresif hale gelen çok daha depresif çocuk ve gençlere danışmanlık yapıyorum.

Çocuk bilimci Prof. Dr. Magdeburg-Stendal Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uygulamalı Beşerî Bilimler Bölümü’nden Michael Klundt, Almanya’daki pandemi sırasında çocuklar ve ergenlerle ilgilenme konusundaki araştırmasının sonuçlarını sundu:

“Çocuk hakları büyük ölçüde göz ardı edildi. Federal ve eyalet hükümetleri 13 milyon çocuğu koruma ve bakım yükümlülüklerini yerine getirmedi, ancak çocuklara “nesneler gibi” davrandı. Bu başlı başına “çocuk refahı tehdidinin ciddi bir şeklidir”.

 “Dezavantajlılar daha da dezavantajlı”

Dünya çapında 1,5 milyar çocuk eğitimin dışlanmasından etkileniyor, 500 milyonu yedek ders almıyor ve 350 milyon için okul yemekleri artık mevcut değil, 150 milyondan fazla insan açlıktan öldü.

Öte yandan, çocuk hakları sözleşmesine göre, “çocukları etkileyen tüm önlemlerde çocuğun yüksek yararına öncelik verilmesi” gerektiği ilkesine göre yol gösterici olmalıdır.

Şurası kesin ki, yüz binlerce kız ve erkek çocuğu tekrar rayına oturtmak için çok fazla zaman ve para aktarmamız gerekecek.

Bu çok büyük bir görev olacak. Önümüzdeki iki yıl içinde bir plana ihtiyacımız olacak ve kadromuzu büyük ölçüde genişletmemiz gerekecek.

Türkiye’de çocukların “korona psikolojisiyle” hangi kuruluşların, çocukların yararına ilgilendiğini bilmiyorum. Ama bence her şeyden önce çocukların ve ergenlerin zarar görmüş ruhlarını anlayan psikoterapistlere ve homeopatlara ihtiyacımız var. Homeopatlar olarak burada iyi bir katkı sağlayabiliriz çünkü bozulmuş yaşam gücü, (Organon § 9-10) bize her zaman semptomlar şeklinde kendini gösterir.

organon

Organon § 9
Sağlıklı durumdayken mutlak bir hakimiyeti olan ve fiziksel bedene (organizmaya) hayat veren manevi yaşam gücü (dynamis), vücudun tüm kısımlarının his ve faaliyetlerini, hayranlık uyandıran bir uyum içinde tutmaktadır.Böylece ,içimizdeki akıllı güç,bu sağlıklı ve hayat dolu aracı , varoluşumuzun en yüksek amacına hizmet etmek için özgürce kullanabilmektedir.

Organon § 10
Maddi bir organizma, yaşam gücü olmadan hissedemez, hiçbir faaliyet gösteremez ve varlığını koruyamaz. Sağlıkta ve hastalıkta organizmayı canlı tutan bu manevi varlık (yaşam gücü) sayesinde, tüm hislerin ve hayati fonksiyonların devam etmesi mümkün olur.

Ve onları tekrar dengeye getirmek için sadece uygun, benzer bir homeopatik ilaca ihtiyacımız var.

Daima, Organon § 2, açıkça anlaşılabilecek nedenlerle.

Organon § 2

Tedavinin en yüksek amacı, çabuk ve ılımlı bir şekilde sağlığı yerine getirmek ve sürekliliğini sağlamaktır; başka bir deyişle, net ve anlaşılabilir gerçek semptomlara dayanarak, en seri, güvenilir ve hastaya zarar vermeyen yolla, hastalığın tamamını ortadan kaldırmaktır.

Atatürk “Gelecek çocukların elinde” diyerek 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan etti.

Atatürk’ün, tüm dünyanın bir arada barış içinde yaşamakla ilgili sözlerinden de bildiğimiz gibi;

Yurtta sulh, cihanda sulh”, çocuklar kardeşlik, barış ve dostluk içinde büyümeli.

Bunu ancak yaşam gücünüz sağlıklı ve dengedeyse yapabilirsiniz.

Hahnemann’ın § 9‘da dediği gibi: İnsanın sağlıklı durumunda, varoluşumuzun daha yüksek amacı için manevi yaşam gücü (dynamis) hüküm sürer.”

O yüzden çocukların, homeopati ile yaşam gücünü dengede tutarak, sağlıklı ve güvenli bir tedavi ile onlara daha güzel bir gelecek bırakmalıyız.

Saygılarımızla Özellikle bu dünyanın çocuklarına!
Homeopat Rita Berta Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir