Böcekler tam olarak nedir? Böcekler ve onların dünyaları hakkında çeşitli görüşler var. Birçok insan onlardan tiksiniyor veya en zararsızlarından bile korkuyorlar. Evimizde, herhangi bir yerde karşılaştığımızda bir an önce onlardan kurtulmak istiyoruz. Çoğu zararsız olmakla birlikte az da olsa bazı böcek türleri insanlara gerçekten zarar verebilir.

Onların dünyasına daha yakından bakarsak, böcekler hakkında öğrenilecek pek çok ilginç bilgi olduğunu görürüz. Öncelikle ekosistemimiz için son derece önemli canlılardır. Birçok yararlı görevleri vardır. Örneğin; uğur böcekleri canımızı sıkan yaprak bitlerini yer, arılar bal yapar ve polenleri bir yerden başka bir yere taşır, böylece bitkileri tozlaştırır. Ancak tozlaşmaya sadece arılar yardımcı olmaz. Yabani bitkilerin büyük bir kısmı çeşitli böcek türleri yardımıyla tozlaşır.

Bu küçük yardımcılarımız olmasaydı, şimdi dünyamızda var olan pek çok farklı bitki türü olmazdı. Ayrıca yaprakların ve diğer organik atıkların gübrelenmesine de yardımcı olurlar.

Bu küçük hayvanlar biz insanlara zarar verirse ne yapabiliriz?

Hastalığın kökeninden gelen homeopatik benzerlik ilkesi, böcek ısırıkları için de geçerlidir. Homeopati, hastalıkların nedenini dış dünyada aramaz, hastalığın nedenini insanın doğasında görmektedir. Bu yüzden, bazı insanların belirli böcekleri çekmesi ve onları saldırmaya teşvik etmesi tesadüf değildir.

Bazen bol şekerli gıda tüketiminin sinekleri ve sivrisinekleri çekebileceği söylenir. Ama bu o kadar basit değildir, çünkü çok tatlı şeyler tüketen herkes her zaman sinekleri çekmez. Bu “küçük sevimli hayvanlardan” bazıları yararlı da olsa soktuklarında can sıkıcı ve zarar verici olabilirler. Tehlikeli hastalıklara yol açabilirler.

Hastalıkla savaşmak için “allopatik” (Yunanca “allos” – diğeri) düşünce tarzına göre çalışanlar, böcekleri bastırarak veya DDT gibi böcek öldürücülerle savaş açarak onları yok ettiler. Bu yöntem elbette milyonlarca yararlı böceği de öldürdü. Ayrıca bu onları daha da agresif hale getirdi.

Kendinizi böceklerden korumak için ne yapabilirsiniz?

Öncelikle davranışınızı değiştirin. Bir eşek arısı veya bal arısı sizi rahatsız ettiğinde nasıl tepki verdiğinizi izleyin. Korkarsınız, ölüm korkusu basar. Bu böcekler için de geçerli, böceklerin de var olma, yaşama hakkına sahip olduklarını anlamalıyız. Eşek arısı veya diğer böceklerin ilgisini çekmemek, onların size saldırmasının önüne geçmek için davranışınızı değiştirebilirsiniz. Yaban arısını çekebilecek tatlı, yapışkan, meyveli hiçbir şeyi yakınınızda tutmayın.

Arılar parlak renkler, sert kumaşlar, saç şekillendiriciler, parfümler ve diğer kozmetik ürünlerden etkilenir. Temizlik malzemeleri, haşaratları cezbeder. Örneğin, yaban arılarının çok olduğu mevsimde balkon masanızdan uzak bir yere kesilmiş meyveler koyun, oraya giderler. Fesleğenin güçlü kokusu da sinekler için caydırıcı olacaktır. Elbette böceklerin eve girmemesi için açık kapılara takılacak tel örgü de işinize yarayacaktır.

Böcek ısırdığında kullanabileceğimiz 2 harika homeopatik ilaç bulunmaktadır:
Apis mellifica ve Ledum Palustre.

Böcek ısırıkları, kişinin toksine ve hassasiyetine bağlı olarak vücutta çok çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Aşırı duyarlı bir kişi, daha az hassas bir kişiye göre “anafilaktik şoka” yol açabilen çok daha kapsamlı yaralanma semptomları gösterebilir. Akut vakada yaralanmanın değerlendirilmesi ve tedavisi, ilgili semptom durumuna bağlıdır.

Ledum’da sokma noktası mavimsi koyu mor renktedir ve soğuk, güçlü bir kaşıntıya yol açar. Soğuk kompresler iyi gelirken, sıcak kötüleştirir. Ledum, böcek ısırıklarına (sivrisinek, arı, eşek arısı), fare ısırıklarına, örümcek, yengeç ve akrep sokmalarına ve iğne batmasına karşı kendini kanıtlamıştır.

Apis‘te sokma noktası sıcak, kırmızı, yanıcıdır. Çabuk şişer ve sıklıkla ödemli şişlik gösterir. Dokunmaya son derece duyarlıdır. Soğuk kullanıldığında düzelme olur, sıcakken kötüleşir. Apis‘in böcek ısırıklarına (sivrisinek, arı, eşek arısı) ve bu semptomlara neden olan diğer böceklere karşı da etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bu yazımda sizlerle “böcek ısırması “için Ledum ve Apis olarak sadece iki remedy paylaştım. Ama bununla sınırlı değil. Homeopatik remedyler arasında birçok remedy size, semptomlara göre bu konuda yardımcı olacaktır.

Birkaç ipucu daha: Tırnağınızla veya bıçakla dikkatlice kazıyarak iğneyi hemen çıkarın. Lütfen tırnağınızla veya cımbızınızla çekmeyin, çünkü bu yaraya daha fazla zehir girmesine neden olur. Ağrı ve şişlik, tuzlu suyla da hızla azalabilir.

Doğadaki her canlı bizim dostumuzdur, onlar bize zarar vermek istemezler. Bu bilinçle hareket etmeli, doğayı ve içinde bulunan canlıları korumalıyız.

Sevgiler Rita KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir