Milyonlarca sperm ve bir yumurtanın hikayesi…

Sperm ile yumurta birleştiği an yaşam enerjisi başlar. Artık biliyoruz ki, insan vücudu sadece molekül, hücre ve dokulardan oluşmuyor. Bir de immaterial, dinamik bir enerji var. Bu önemli faktör homeopati ve allopatiyi birbirinden ayırır.

Ana akım tıp, organizmayı parça parça görür, bütünlüğünü ve onu yöneten yaşam enerjisini kabul etmez. Dr. Samuel Hahnemann “Homeopati“ ile yepyeni bilimsel bir terapi sistemi yaratmıştır. Ve bundan “Organon “ kitabında bahsetmiştir. Bu terapi sistemini yaratabilmek için uzun yıllar araştırmalar yaptı ve Organon § 9-11 arasında “YAŞAM ENERJİSİ” (Dynamis) bahsediyor. Hahnemann’a göre “Yaşam enerjisinin bilinci yoktur düşünemez.
Organon § 9

Sağlıklı durumdayken mutlak bir hâkimiyeti olan ve fiziksel bedene (organizmaya) hayat veren manevi yaşam gücü (dynamis), vücudun tüm kısımlarının his ve faaliyetlerini, hayranlık uyandıran bir uyum içinde tutmaktadır. Böylece, içimizdeki akıllı güç, sağlıklı ve hayat dolu bu aracı, varoluşumuzun en yüksek amacına hizmet etmek için özgürce kullanabilmektedir.

Organon § 10
Maddi bir organizma, yaşam gücü olmadan hissedemez, hiçbir faaliyet gösteremez ve varlığını koruyamaz. Sağlıkta ve hastalıkta organizmayı canlı tutan bu manevi varlık (yaşam gücü) sayesinde, tüm hislerin ve hayati fonksiyonların devam etmesi mümkün olur. Yaşam gücü olmazsa beden ölür. Yaşam enerjisinin tepkileri otomatik ve içgüdüseldir.

Göze kıymık girdiğinde iltihap oluşturur. Bakteri girdiğinde ateş yapar. Öksürük, burun akıntısı, ishal hep hayat enerjisinin bizi kurtarmaya çalışmasının etkileridir. Kişi hastalandığında, aslında hastalanan, gözle görülemeyen ve bütün organizmaya yayılmış olan ve kendi döngüsünde işleyen yaşam enerjisidir. Hastalıklar, yaşam enerjisinin zarar görmesinden başka bir şey değildir. Yaşam enerjisi tüm organizmayı yönetir. Faaliyet gösteren her şeyde bir enerji vardır. Bunun aksini iddia etmek bilim dışıdır.

Hahnemann, sadece gözleme dayanarak bilimsel olarak çalışmıştır. Yaşam enerjisinin tam olarak ne olduğunu bilemesek de, nasıl çalıştığını biliyoruz. Galileo Galilei, 500 yıl önce dünyanın döndüğünü söylediğinde kabul edilmemiştir. Mozart’a günümüzdeki elektronik müziği dinlettiğimizde, ya da radyo gösterdiğimizde ne düşünürdü? Madde olarak göremediğimiz bir çok şeyin etkisini ölçüp manipüle edebiliyoruz.

Aynısı yaşam enerjisi için de geçerli. Tüm insanlarının da bildikleri gibi, her etki kendi aracında ve ölçeğinde ölçülür. Örneğin mıknatısın gücü tartı ile, ya da radyo frekansı termometre ile ölçülmez. Yaşam enerjisinin etkisi kendi metoduyla ölçülür. Bu fizik öğrencilerinin ilk sömestrde öğrendiği bir bilgidir. Elektronik eşyalar için elektrik ne kadar önemli ise, organizma için de yaşam enerjisi o kadar önemlidir. YER ÇEKİMİ, MED CEZİR gibi…

Organon § 12
Hastalığa neden olan tek şey, organizmayı olumsuz olarak etkileyen yaşam gücünün kendisidir. Duyularımızla algılanan tüm semptomlar iç dinamizmdeki tüm bozukluğun göstergesi olup hastalığın tamamını gün ışığına çıkartır. Diğer yandan hastalık semptomlarının tümünün, yani sağlık durumundan tüm sapmaların iyileşme sırasında ortadan kalkması ile yaşam gücü yeniden bütünlenir böylece tüm organizma sağlığına kavuşmuş olur.

Organon § 16
Bir hastalığın oluşumu görülmeyen düşmanca dinamik bir değişim (virtüel) ile meydana gelir ve yine görülmeyen dinamik bir değişim gücüyle ortadan kaldırılabilir.Yaşam gücü üzerine sadece dinamik etki olabilir.Bu değişimi duyusal sinirler algılar.Dikkatli gözlemleyip araştıran hekime tedavi için gerekli hastalık tablosunu gösterir ancak bu şekilde insanın sağlığı düzeltilebilir ve yaşamda uyum sağlar.İlaçlarla yaratılan dinamizmi de algılayan sinirler yaşam dengemizi yeniden oluşturup bizi yeniden sağlığımıza kavuşturur.

Sevgiler, Homeopat Rita KAYA

Bir Yanıt “Yaşam Enerjisi”

  1. Harikasın Rita’ cığım… fotolar bana yılların geçmiş olduğunu gösterdi… Ne kadar da gençmişiz ilk başladığımız zamanlar..
    İyi ki ülkemize gelip bizden çok bu ülkeden oldun.. Bu ülke için çok güzel bir hizmeti başlattın ve hala devam ediyorsun hem de büyük bir aşkla…
    Kalpten teşekkür ederim.. Sağlıkla devam etmen en büyük dileğimdir..
    Sevgiler
    Dr. Sevgi POSTOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir