Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi yaklaşık 100 milyon virüs türü var ama, çok azı ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Her zaman her bireyin bağışıklık sistemine veya kişinin daha önce yaşadığı hastalıklara bağlıdır. Virüsler kendine yaşamak için konaklayacağı bir yer arar. Amacı bizi öldürmek değildir çünkü, biz öldüğümüzde yaşamaya devam edemezler.

Ateşli enfeksiyonların çoğunlukla, bakteriler tarafından değil, virüsler tarafından tetiklendiği iyi bilinir ve bu virüsler yıldan yıla tekrar tekrar değişim gösterir. Bu yüzden temelde güvenli olacak bir tedavi yoktur. Ancak bağışıklık sistemi ne kadar kararlı ve savunmaya hazır olursa, virüslere, bakterilere ve genel olarak hastalıklara karşı o kadar az duyarlı oluruz.

Bağışıklık sistemi eğitilebilir. Ailenizde veya çevrenizde bunu gösteren örnekler vardır. Enfeksiyonlar çocuklukta, yetişkinlere veya yaşlılara göre çok daha sık görülür. Çocukluk döneminde henüz tam olarak gelişmemiş, ancak öncelikli gelişmesi gereken en önemli faktör bağışıklık sistemidir.

Çocuklarda çok sık görülen ve çoğunlukla virüslerin neden olduğu “soğuk algınlığı“, bağışıklık sistemi güçlendirilerek tedavi edilmezse ( örn; en küçük semptom görüldüğünde ; hemen ve sürekli ilaçlarla, antibiotiklerle bastırmak vb.), bu çocukların ve daha sonra yetişkinlerin enfeksiyonlara veya solunum hastalıklarına yatkınlık göstermesi kendiliğinden açıklayıcıdır.

Bronşiyal astımı olan bir yetişkinden; çocukken sık sık enfeksiyon geçirdiğini; gençken saman nezlesine, daha sonra kronik bir sinüzit geliştirdiğine, ardından egzersiz sırasında sürekli öksürük ve nefes darlığı çektiğine, sonrasında da göğüs hastalıkları uzmanının “astım“ teşhis ettiğini duymak ,benim sıklıkla gördüğüm bir tablodur.

İnsanlardaki bazı önemli viral hastalıklar ve bunların etken maddeleri AIDS (HIV), sarı humma (togavirüsler-arbovirüs), grip (grip virüsleri), hepatit (hepatit virüsleri), kızamık ve kabakulak (her ikisi de paramixovirüs), çiçek hastalığı (çiçek hastalığı virüsleri), çocuk felci ( picornavirüsler-poliovirüs), kızamıkçık( togavirüsler-rubella ), suçiçeği ve zoster (zona) (herpes virüs).

Viral hastalıklar; virüslerin insanlarda, hayvanlarda ve bitkilerde neden olduğu hastalıklardır. Viral bir enfeksiyon, çeşitli klinik tablolara neden olabilir. Öte yandan, klinik bir semptoma farklı virüsler de neden olabilir. İnceleme yöntemleri, bir yandan inceleme materyalinde doğrudan virüs tespitidir. Virüsler sadece canlı hücreler üzerinde kültürde incelenebilir. Bu amaçla doku kültürleri, yumurta kültürleri veya deney hayvanları, indikatör bitkiler kullanılmaktadır. Diğer olasılıklar, enfekte kişinin serumunda antikorların tespiti veya enfekte olmuş dokunun histolojik incelemesidir.

Virüsle ilgili enfeksiyonlar antivirallerle tedavi edilir. Antivirallerin yan etkileri ve virüsün heterojenliği nedeniyle, kullanımları şimdiye kadar birkaç seçilmiş virüs grubuyla sınırlandırılmıştır. Genellikle gastrointestinal enfeksiyonların çoğuna da virüsler neden oluyor. HIV/AIDS veya karaciğer iltihabı (hepatit) gibi ciddi enfeksiyonlar da virüsler tarafından tetiklenir.

Virüslerin neden olduğu enfeksiyonların listesi uzundur ve sadece insanlara değil, hayvanlara ve bitkilere de bulaşabilir. İnsanlarda buna su çiçeği, kızamık ve çocuk felci gibi çocukluk hastalıklarının yanı sıra AIDS, uçuk, SARS ve Ebola dahildir. Sivrisinekler, dang ve sarı humma virüslerini bulaştırır.

İnsanlarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 95’inde virüsler yer alır. Genellikle rhino, influenza ve koronavirüslerden dolayı bulaşır. Virüsler ayrıca insanlarda ve hayvanlarda kötü hastalıklara örneğin; insanlarda ve kümes hayvanlarında tümörler ve lösemiye neden olabilir. Bazı virüsler de herpes virüsü gibi uzun süre konakta kendilerini rahat ettirirler. Virüs üreme hücrelerine nüfuz ederse, yeni organizmaya bulaşır. Virüs genetik yapının bir parçasıdır ve “ölümsüzdür” ; virüsün türünün, neslinin tükeneceği kadar agresif olmaması şartıyla.

Araştırmacılar virüslerin evrimini büyük ölçüde hızlandırdığını gözlemlediler. Bazı araştırmacılar da virüslerin, yüz milyonlarca yıl öncesinden beri genetik materyal alışverişine katkıda bulunduğu gördü. İnsanlık tarihindeki en yıkıcı pandemi olan “İspanyol gribi” ,dünyanın dört bir yanındaki homeopatlar ve tıp doktorları tarafından tedavi edilmiş. O dönemde uygulanan homeopatik ilaçlar ve iddia edilen homeopatinin tedavi başarısı, özellikle mevcut grip salgınları durumunda bugün hala anlatılıyor.

Grip benzeri bir enfeksiyon, virüslerin veya nadiren bakterilerin neden olduğu akut bir hastalıktır. Geçici halsizlik, ağrı ve rahatsızlık ile ilişkilidir. Genellikle vücudun savunma mekanizmalarını harekete geçiren ve hızlandıran bir ateş oluşabilir.

Çoğu zaman( ancak her zaman değil ), böyle bir enfeksiyon, mukoza zarlarından salgılarla ilişkilidir. Karşılık gelen semptomlar için ilaçlar ,”ishal”, “kusma”, “öksürük” ve “burun akıntısı” anahtar kelimeleri altında listelenmiştir. Ayrıca “Boğaz Ağrısı” ve “Kulak Ağrısı” bölümlerini de karşılaştırın. Dramatik bir şekilde başlayan “gribin” ,özellikle şiddetli bir şekli gerçek griptir (influenza). Ateş, grip benzeri enfeksiyon için genel önlemlerden en önemlisi, fiziksel dinlenmedir. Basit grip benzeri enfeksiyonlarda ateş düşürülmemeli, özellikle titreme ile birlikte ateş yükselmesinin ilk evresindeki aşamada; sıcak içecekler, kalın giysiler veya sıcak bir banyo ile ısınmanız da önerilir. Mukoza zarlarından terleme ve atılımlara gereksinim arttığı için sıvı tüketimi sağlanmalıdır.

-Ateş yetişkinlerde 2 günden uzun , küçük çocuklarda bir günden fazla sürerse,
-Şiddetli ağrı varsa,
-Kas krampları, bilinç kaybı veya bayılma meydana gelirse,
-Tüm hastalık bir haftadan uzun sürerse veya geçtikten birkaç gün ya da 1 sonraki hafta tekrar ortaya çıkarsa,
-Tüm hastalık bir haftadan uzun sürerse veya geçtikten birkaç gün ya da 1 sonraki hafta tekrar ortaya çıkarsa,

Öncelikle yardım almalısınız. Sizlere grip örneğini kullanarak bazı hafif enfeksiyon durumları için birkaç homeopatik ilaç anlatmak istiyorum. Fakat buradan aldığınız bilgiler her zaman daha az açıklayıcıdır. Bu yüzden böyle durumlarda, her zaman olduğu gibi önerim; deneyimli bir homeopattan veya tıp doktorundan yardım almanızdır. (homeopatik ilaçlar her zaman semptomlara göre belirlenir)

Aconit
Cilt kuru ve sıcak ama ter yoksa düşünebilirsiniz. Hastalığın nedeni (causa): soğuk, kuru rüzgara maruz kalmak veya cereyan, bazen de yaşanan bir şok olabilir. Şikayetler aniden, şiddetli bir şekilde gelir; genellikle geceleri, gece yarısı civarında başlarlar. Sıcak odada, soğukta kalmaktan, gürültüden, ışıktan daha da kötüleşirler. Kalabalık iyi gelir ve özellikle teselli edilmek, temiz hava da iyi gelenler arasındadır. Eşlik eden semptomlar; korkmuş görünüm, dar gözbebekleri, yatarken yüz kırmızıdır ve ayağa kalkarken solgunlaşır. Çarpıntı, öksürük ve nefes darlığı oluşabilir. Hasta huzursuz ve endişeli, ciddi hatta ölümcül bir hastalığı olduğuna inanır ve ağrıya aşırı duyarlıdır.

Apis
Ateşin tetikleyicileri ,güneşe aşırı maruz kalma, böcek ısırıkları ve alerjiler , bazen de korku veya öfkedir. Şikayetler şiddetlidir, çabuk geçer, azalır ve tekrar geri gelir. Genellikle uykudan sonra ortaya çıkarlar. Titreme çoğunlukla öğleden sonra 3 civarında olur. Hasta son derece susamıştır fakat, ateş sırasında su içmek istemez. Sıcaklık ve örtünmek ,hareket ve dokunma semptomları şiddetlenir. Soğuk ve temiz hava iyi gelir. Eşlik eden semptomlar: gözlerin altında, ağız boşluğunda ve boğazda şişme, bıçaklanıyor gibi tarif edilen bir ağrı, sinirlilik, ağlamaklı ruh hali, eziyet eden düşünceler vardır.

Belladonna
Baş sıcaktır, eller ve ayaklar soğuktur, teri buharlaşır. Nedenleri (causa); güneşe maruz kalma, özellikle kafada ;saç yıkamak, terleme gibi ıslaklığa bağlı hipotermi ve heyecan olabilir. Aconite’de olduğu gibi, başlangıç ani ve şiddetlidir, genellikle öğleden sonra(15.00 dan sonra) ve gece yarısından sonra şiddetlenir. Şikâyetler ışık, güneş, soğuk, hava akımı, sarsıntı (yürürken bile) ve dokunma ile şiddetlenir. Sıcaklık, sakinlik, karanlık , örtünmek iyi gelir. Eşlik eden semptomlar: parlak kırmızı yüz , geniş gözbebekleri, camsı gözler, vücudun kapalı kısımlarında terleme, ateşliyken rüyalar. Hasta çok su içmez, tercihen limonata ister, kolayca sinirlenebilir, hatta ısırıp, vurabilir.

Bryonia
Hasta sinirlidir, yalnız kalmak ve sadece yatmak ister. Sabahın erken saatlerinde, en ufak bir hareket ve dokunuşla her şey daha da kötüleşir, ağrıları batıcıdır ve özellikle bıçaklama ağrısı gibidir. Mutlaka dinlenme, basınç ve soğuk uygulama iyi gelir. Eşlik eden semptomlar: ağrılı öksürük, baş ağrısı, gece terlemeleri, kusma ve yorgunlukla birlikte ishal, kuru, çatlamış dudaklar.

Gelsemium
Hasta zayıf, titrer ve uykuludur. Tutularak destek almak ya da sadece uzanmak ister. Donuk ağrılar boyunda ,başın üzerinden alnına kadar iner, gözler kapanır. Sebepler (causa) ; genellikle yaz sıcağı, nemli sıcak hava ve hipotermi (bazen sadece günler sonra), ayrıca korku, heyecan( örneğin sınavdan önce). Ateş öğleden sonra (15.00- 17.00) başlar ve yavaş yavaş yükselir. Fırtına, saç kurutma makinesi, egzersiz, tütün dumanı ile kötüleşir; Terleme ve idrara çıkmak , gözlerini kapatma, eğilmek iyi gelir. Eşlik eden semptomlar: titreme, hastalıklı yüz ifadesi, sarkık göz kapakları, titreyen çeneler, görme bozuklukları (bulutlu, çift).

Devam edecek….

Sevgiler Homeopat Rita KAYA

Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz & Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz & Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz & Gerçek bulgular – Tek ilaç – En düşük doz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir