Son bir buçuk yıl boyunca çok stres altındayız ve birbirinden farklı korkularla karşı karşıyayız. Virüs korkusu, sağlık diktatörlüğü korkusu veya yoksulluk korkusu vb…

Korkularınızla baş etmek ve onları yok etmek için sizlere biraz, ” orman banyosu “ tedavisinden bahsetmek istiyorum.


Orman banyosu bize çok yardımcı olabilecek bir tedavi yöntemidir. “Orman banyosu” terimi ormanda, farkında olarak yavaş yürüyüş yapmayı, ormanın içinde olmayı tanımlar. Orman tedavisi, yeni doğal tedaviler çerçevesinde araştırmaya dayalı bir yöntemdir.

Orman banyosu, orman banyolarının rahatlatıcı etkileri, 1980’lerin başından beri Japonya’da bilimsel olarak araştırılmış ve ortaya çıkarılmıştır.

Doğa terapisi olarak, orman terapisi; psikoterapide çocuk ve gençlerle yapılabilecek çalışmalarda, yetişkin eğitimi ve yaşam desteği gibi çeşitli iş ve meslek alanlarında kullanılabilir.

Bağımlılarla rehabilitasyon vb. terapi tesislerinde veya özel muayenehanelerde kullanılabilir.

Sözlü terapi biçimlerinin geleneksel stratejilerine etkili bir takviye veya alternatif sunar.

Duyusal deneyimleri teşvik etmek için fiziksel aktiviteler ve aktif öğretimi teşvik edilir.

İnsan “çok duyusal” (tüm duyularla hisseden) bir varlıktır. Bunu kalıcı olarak yapamazsa, sağlığı bozulur ve rahatsızlıklar,hastalıklar ortaya çıkabilir. Orman banyosu , tüm duyuları sakinleştirmek ve harekete geçirmek için ideal olanaklar aracılığıyla büyük bir şifa, tedavi ve sağlığı geliştirme potansiyeli sunar, çünkü insanların hem uyarılmaya hem de rahatlamaya ihtiyacı vardır.

Orman her ikisini de en uygun şekilde sağlar. Ormanın birçok olumlu etkisini kullanabiliriz. Yeşil meditasyon ve farkındalık eğitiminde yapılan egzersizler aracılığıyla, ruhsal deneyimleri aktarabilir, insanların kendileriyle ve doğayla yeniden temas kurmalarına yardımcı olabilir. Çünkü doğaya yabancılaşma ve evrensel bir birliktelik duygusunun kaybı da insanlara yük olabilir veya onları hasta edebilir.

Evrim yoluyla, insanların doğayla doğuştan gelen bir ilişkisi vardır. Ancak bu ilişki ,modern uygarlık ve iş dünyası tarafından giderek doğaya yabancılaşıyor. Ayrıca çevredeki dramatik değişim, bizi motor ve duyusal alanlarda yok edici bir durumla karşı karşıya bırakmış bir şekilde büyümeye devam ettiriyor. Bu yüzden, sürekli stres altındayız. Orman banyosu ve bahçecilik gibi doğal terapiler dengemizi bulmamıza yardımcı olur.

İsviçreli psikiyatrist C. G. Jung şunları söyledi: “Bir insan ne kadar uygarsa, içgüdülerini o kadar az takip edebilir.
İnsanın kendi bedenindeki (yaşam enerji) doğa insana en yakın olanıdır. Bunu algılarsa, yıkıcı bir yaşam tarzına girme riski en azdır.”

Ancak günümüzde artan sayıda tükenmişlik ve depresyon, kişinin kendi bedenine ve ruhuna olan duyarlılığının kaybolmaya başladığını göstermektedir. Homeopati ile birlikte orman banyosu da uygulanırsa, harika sonuçlar elde edilir. Daha önce birkaç kez belirtildiği gibi, homeopati her zaman kişiyi; ruhu, zihni ve bedeni ile bir bütün olarak tedavi eder.

Alman çocuk psikiyatristi Michael Winterhoff da ebeveynleri ormana gönderir. Her şeyden önce, insanın psikolojisindeki kolu tekrar çekmek,vites değiştirmek gerektiğini ve ebeveynlere “ormana gitmelerini” tavsiye ediyor.
Cep telefonu, iPod veya koşu kıyafetleri olmadan…

Yürüyüşe çıkın ve bunun size ne yaptığını görün. Gerekirse, dört veya beş saat gidin ve hissin gelmesini bekleyin. Birçok ebeveyn, sürekli stres içinde sezgilerini kaybetti. Felaket haberleri seli , cep telefonu ve e-posta yoluyla sürekli erişilebilirlik, psikolojimizi bilinçsizce bir felaket moduna sokar. Bunu yaparken çocuklara zarar veriyorlar.
Bu kendinle olmama ve sürekli gerilim hali, ebeveynler aracılığı ile çocuklara taşınır. Ne kadar küçüklerse o kadar fazla etkilenirler.

Sürekli stres altında olan anne babalar artık sezgiye sahip değillerdir. Ancak sezgi, başarılı bir yetiştirme ve çocuğun ruhunun olgunlaşması için temel bir kategoridir. İşte ben bu “sezgiye” , “dengeli yaşam gücü” diyorum. Ve bu yüzden;
”yaşam gücü dengede olursa” o zaman, sağlıklı ve düzgün hayatlar yaratılacağına inanıyorum.
Ormana gidin

Sevgiler Homeopat Rita Berta Kaya

Bir Yanıt “Orman banyosu”

  1. Evet gerçekten 1 saatlik bir yürüyüş bile insana terapi oluyor. Tavsiyenize uyup fırsat buldukça gitmeye başladım. Çok iyi geliyor. Teşekkürler . 🥰

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir