Samuel Hahnemann hayatının son yıllarında büyük aşkı Melanie’yi bulduktan itibaren, sayısız kadın onun ayak izlerini takip etti. Melanie d Hervilly, Parisli ,oldukça kültürlü , saygın bir ressam ve şairdi. O dönemde genç kızların klasik rol modeli, onların hayata dair fikirlerine hiçbir şekilde uymuyordu.

Tıp okumak istiyordu, ancak daha önce hiçbir kadına Fransa’da üniversiteye giriş hakkı verilmiyordu. Sanatıyla para kazandı, resimleri Paris “Louvre” da sergilendi. Melanie, Hahnemann’ın Fransa’daki son kitabından etkilendi ve tedavi olmak amacıyla erkek kılığında Köthen’e geldi.Tedavi oldu ve gerçekten iyileşti.

Homeopati sanatından oldukça etkilenen Melanie, Hahnemann’dan Homeopati eğitimi aldı ve tüm inceliklerini öğrendi. Böylece ilk kadın Homeopat oldu. Bu süreçte birbirlerine aşık oldular, evlenip, Paris’e yerleştiler. Melanie Hahnemann’ın yaşamının sonuna kadar onun hayat arkadaşı, eşi ve en yakın yardımcısı oldu.

Melanie, Hahnemann’ın öğretilerinin sadık bir şampiyonu olarak, 1840 yılında ABD’deki ilk homeopati okulunun kurucusu John Helfrich’ten homeopat diploması aldı. Ancak uzun bir gecikmeden dolayı ona teslim edilmedi.

Hahnemann’ın 1843’teki ölümünden sonra, uygulamasına devam etti, fakat 1846’da tıp lisansı olmadan çalıştığı için yargılandı ve mahkum edildi. Böyle bir onay almasa bile, yargılanmadan gizlice davranmaya devam etti. Melanie hiç bir zaman yılmadı ve 1872’de tıbbi onay aldığında, artık hizmetlerine açıkça devam etti.

1878’de öldü ve hayatını şekillendiren üç adamın yanına gömüldü. Samuel Hahnemann, ölümünden yirmi yıl sonra 1898’de Père Lachaise mezarlığında yeniden gömüldü; karısı yanında işaretsiz bir mezarda yatıyor. Kadınların şifa ile her zaman çok özel bir ilişkisi olmuştur. Yüzeyselliğin arkasındaki arka planı görmek için özel hediyeniz. Cesaretleri ve empatileri dünyadaki hiçbir ölçüm yöntemiyle ölçülemez.

Dr. Hahnemann şöyle dedi: “Tek ilaç, deneyimin ilacıdır.” Bugüne kadar bildiğimiz hiçbir şey kadın sezgisinin yerini alamaz. Homeopatinin son yıllarda, özellikle kadınlarda ve annelerde bu kadar başarılı olmasının nedeni, aynı zamanda nazik olmasıdır. Homeopati, duyu ve rahatsızlığı çok kadınsı bir şekilde algılayan, ciddiye alan ve şifaya rehberlik eden bir tedavi şeklidir. F. Samuel Hahnemann’ın ruhtan milyonlarca kadına şifa yöntemidir Homeopati.

Kadınların başarısı üzerine tarihten örnekler vermek gerekirse;
Amerika’nın ilk hastanesine ve tıp fakültesine ev sahipliği yapan Philadelphia, 1850’li yıllarda köleliğin kaldırılması ve kadın hakları da dahil olmak üzere uzun süredir eşitlikçi yaklaşımları savunmaktadır. Pennsylvania Kadın tıp koleji 1850’de kurulmuştur. Tıp eğitimi için 2 yıl talep eden kolejin ilk mezunları ilk aktif kadın doktor ya da kolejde kalarak dekan olmuşlardır…

Homeopat Rita KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir