23 Nisan benim için özel bir gün ve bu eşsiz günü hayata geçirdiği için Mustafa Kemal Atatürk’e çok teşekkür ediyorum. O, çocukların ve gençlerin geleceğimiz olduğunu biliyordu.

Neredeyse 30 yıldır farklı coğrafyalarda bir homeopat olarak çalışıyorum. Çalışmalarımın % 60-70’i çocuklarla ve tabii ki onların ebeveynleriyle. Ben tüm aileye bakmayı tercih ediyorum. Mucizevi bir gücü olan homeopatiyi insanlara iletmek / öğretmek benim için çok önemli. Birçok ebeveyn için homeopat, Tanrı’nın bir armağanı gibi görünüyor. Homeopati çeşitli rahatsızlıklarda hızlı ve etkili yardım sağlıyor.

Oğlum Can’ın doğumundan sonra ilk “homeopatik mucizemi” kendim deneyimledim ve ardından oğlum ve diğer birçok çocuğumla binlerce kez yaşadım bu durumu.

İlk deneyimim Can ile oldu. O daha 6 aylıktı, çok sevecen sessiz bir bebekti. Uyuyor ve emiyordu. 24 Aralık 1993 tarihine kadar çocuğun sesini neredeyse hiç duymamıştık, elbette sesi de nerede diye merak etmiyor değildik. O gün sevgili oğlumuz korkunç bir şekilde çığlık atmaya başladığında herkes Noel hazırlıklarıyla meşguldü. Panikledik, ne yapacağımızı bilemiyorduk. Kucağa alıp taşındığında sesi çıkmıyor ama yere yatırıldığında tekrar çığlık atmaya başlıyordu. Ateşi çıkmıştı ve yanağının biri kızarmıştı, diğer yanağı beyazdı.

Bu noktada, Organon‘un 6. baskısına dayanarak homeopatiyi öğrendiğim sevgili hocam Gudrun Thielmann’a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bir öğretmen, deneyimli bir homeopat ve arkadaş olarak o her zaman benim yanımda oldu. Kendisi, hepsi doğal doğumla dünyaya gelen ve hastalandıklarında oğlum gibi sadece homeopatik ilaçlarla tedavi edilen 8 çocuk ve 7 torun sahibidir.

Şimdi 1993 yılının Noel‘ine geri dönersek, dediğim gibi, Can korkunç bir şekilde çığlıklar atıyor ve bir türlü sakinleşmiyordu. Bu yüzden ben Gudrun’u aradım. Bana 2-3 şey sordu ve sonra önerisini yaptı: Chamomilla. Evet, bu bir mucizeydi ve sevgili oğlum Chamomilla’nın 2. dozundan sonra sakinleşti . Ben daha sonra elbette bu remediyi diş çıkarma ağrılarında kullanmaya hep devam ettim.

Bütünsel bir şifa yöntemi olan homeopati özellikle bebeklerin, küçük çocukların ve okul çocuklarının tedavisi için çok uygundur:

Homeopatik ilaçlar vücudun kendi kendini iyileştirme kuvvetinin çalışmasını sağlar ve onu güçlendirir. Bu çocuklar için çok daha önemlidir, çünkü onların bağışıklık sistemleri henüz yeni gelişmektedir.

İyileşme derindir, bu nedenle semptomların hafifletilmesinin de ötesine geçer ve ayrıca duygusal şikayetler de etki altına alınır.

Homeopatik ilaçlar çocukları tedavi etmek için birebirdir. Yan etkileri olmayan ilaçlar, daha hassas olan çocukların organizmalarına fayda sağlar. Homeopatinin hızlı ve yumuşak bir etki sağlayan kendi kendine tedavisi, özellikle günlük şikayetler konusunda büyük rahatlama sağlayabilir.

Kreşler, çocuk grupları ve anaokullarında hastalıklar neredeyse kaçınılmazdır. Çocukluk çağında soğuk algınlığı, baş ağrısı veya kulak ağrısı ve gastrointestinal enfeksiyonlar yaygındır. Günümüzde çocuklarda homeopati, vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü harekete geçirme konusunda kesin bir katkı sağlıyor.

Dr. Martin Lang, homeopatinin, vücudun kendi kuvvetlerini harekete geçiren ve bunları düzenleyen bir etkisi olduğunu, yani bir nevi düzenleyici olduğunu belirtir: “Tedavi, aşırı derecede seyreltilmiş aktif bileşenler içeren homeopatik granüller veya damlalar şeklinde gerçekleşir. Homeopati enerji yoluyla çalışır. İlgili ilacın enerji bilgilerinin, onu alan kişiye ulaşması önemlidir.” İlk başta garip gelen bu prensibi biraz daha açması istendiğinde şunu söyler: “Bunun için bu örneği kullanmayı seviyorum: Radyoda sayısız program var. Ancak duymak istediğim yayını alabilmek için belirli bir frekansı ayarlamam gerekiyor.

Homeopati bu prensibe göre çalışır. Bir ilaç ile tedavi edilecek kişi arasındaki koordinasyon, radyodaki verici ve alıcı arasındaki koordinasyon kadar iyi olmalıdır. Aksi takdirde hiçbir etkisi olmayacaktır.”

Özellikle bebeklerin ve küçük çocukların tedavisi söz konusu olduğunda, modern ilaçların yan etkileri konusunda giderek daha fazla ebeveyn endişe duymaktadır.

Özellikle bebekleri ve küçük çocukları tedavi ederken, kendilerine verilen ilaçların vücutları halen gelişmekte olduğu için herhangi bir zararlı yan etkisinin olmaması büyük önem taşımaktadır. Sinir sisteminiz kendini bağışıklık sistemine, hormonal kontrol mekanizmalarına ve çeşitli organlara göre ayarlamaya yeni başlıyor. Bu nedenle, giderek artan sayıda aile, homeopatik ilaçları düzenli olarak kullanıyor.

Artık ebebeynler, iki yüz yıldan daha eski ve uluslararası alanda tanınan bu şifa sanatının sadece doğal ve yan etkilerden arınmış olmadığını, aynı zamanda oldukça etkili olduğunu fark ediyorlar. (Bu sonuca elbette doğru kullanımda ulaşılır; sadece bir ilaç ve minimum doz.) Çocuklarımızın “bilimsel olarak son derece gelişmiş” bir klinik tıbba rağmen neden daha sağlıklı olmadığını kendimize sormalıyız.

Tıptaki “ilerlemeye” rağmen ve bu nedenle çocuklarımızın daha fazla hasta olma eğiliminde olması dehşet verici. Sadece kurdeşen, astım, saman nezlesi ve / veya kuru, sızıntı, pürülan nörodermatit gibi alerjilerin fiziksel formunda değil, aynı zamanda artan nöbetler, konsantre olamama ve öğrenememe, çalışma isteksizliği, genel halsizlik, can sıkıntısı ile zihinsel olarak da hastalık, öfke patlamaları, öfke nöbetleri, sinirlenmeler, sözlü taciz ve fiziksel şiddet sıkça görülür.

Ve nihayetinde, duygusal olarak da dokunmaya karşı duyarlılık, sınır tanımama veya tavırsızlık, vurdumduymazlık.

Çocuk doktoru Dr. Norbert Enders “ Die bedrohte Kindheit” isimli kitabında bunu şöyle ifade eder: “Gerçek şu ki, bu muazzam rahatsızlıkların büyük bir kısmı tıbbi uygulamalardan kaynaklanıyor. Hamilelik bir hastalık olarak ilan ediliyor, doğum bir risk olarak görülür.

Prematüre bebeğe tüplerle, iğnelerle ve dijital ölçüm cihazlarıyla müdahale edilir. Yenidoğana değişen bilimsel bilgilerden gelen ürünler enjekte edilir veya önce ‘bakteri karşıtı temizlik bağımlılığı geliştirecek antibiyotik’ verilir. Bebek çocuk doktoruna götürülür, aşılanır ve kimyasal olarak ‘korunur’. Çünkü koruma, gıda ve ilaç endüstrisinin özüdür.”

Üst solunum yolu enfeksiyonları, grip veya virüslerin neden olduğu gastrointestinal hastalıklar gibi viral enfeksiyonlarda, genellikle çocuk doktoru tarafından reçete edilen antibiyotikler yardımcı olmaz. Tabii ki, bu tür rahatsızlıklar için eczaneden reçetesiz satılan sayısız ilaç satın alabilirsiniz. Ancak bu ilaçların çoğunun yan etkileri vardır ve / veya ilaçlar çocuğu iyileştirmek yerine sadece semptomları bastırır.

Elbette çocuğunuza ateş için ateş düşürücü verebilirsiniz, ancak ateşi bu tür maddelerle bastırmanın, bağışıklık sisteminin viral enfeksiyonlara tepkisini engellediğini de unutmamalısınız. Öksürüğünüz varsa çocuğunuza öksürüğe karşı bir öksürük kesici ilaç verebilirsiniz. Ama aynı zamanda öksürüğün tabiri caizse ciğerlerin bekçisi olduğunu da unutmayın.

Burun akıntısı ile ilgili bir şey yapmadan önce, rahatsız edici balgamla milyonlarca virüsün burundan dışarı atıldığını hatırlatmak isterim. Kusma ve ishal de organizma üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir. Çoğu ilaç doğrudan tehlikeli değildir, ancak yine de ciddi yan etkileri vardır. İlaç firmaları çocuğunuzun sağlığı pahasına kâr ediyor. Homeopati burada mükemmel bir alternatiftir, çünkü homeopatik ilaçlar (doğru kullanılırsa) risksizdir, hiçbir yan etkiye veya alerjik reaksiyona neden olmaz ve ayrıca çok ucuzdur.

Çocuklarda uygulama basittir ve iyileştirici bir etkiye sahip olmadan önce yalnızca semptomları bastırmaz. Vücudun hastalığa tepkisini engellemek yerine, çocuğun bağışıklık sistemi üzerinde güçlü bir uyarıcı değil, sadece küçük bir pozitif uyaran uygularlar ve bu genellikle iyileşme sürecini önemli ölçüde destekler.

Homeopatide, çocuğun canlılığını harekete geçirmeye yetecek kadar çok küçük miktarlarda doğal maddeler kullanılır (İyileştirmeyi harekete geçirecek bilgi.) Daha sonra, organizmanın kendi kendini iyileştirme güçleri tarafından şifa kolayca gerçekleşir. Homeopatinin “mini dozları” konusunda şüpheci yaklaşan ve etkinin yalnızca plasebo etkisinden kaynaklandığını iddia edenlere Dr. Dana Ullman şunları söylüyor: “Plasebo etkisi, özellikle çok küçük çocuklarda pek bir rol oynamıyor.

Ben kendim de şüpheciyimdir ama açık fikirli bir çocuk doktoruyum. Defalarca homeopatinin çocuklarda mükemmel bir şekilde işe yaradığını gördüm. “

Bu arada, bu tür klinik gözlemler, artan sayıda bilimsel araştırma ile de doğrulanmaktadır.

Mesleğimin en güzel yanı çocuklar. Hele onların masum bakışları, her şeyden anlayan zihinleri, o saf sevgileri ve eğlenceli halleri yok mu! Gözümün önünde büyüyorlar, onların iyi yerlere geldiklerini, sağlıklı ve başarılı gençlere dönüştüklerini görmek benim için paha biçilmez bir duygu. Çocuklarımız yarınların teminatıdır. Onları iyi yetiştirelim ki yarınlarımız aydınlık olsun.

“Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” Mustafa Kemal Atatürk

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.
Homeopat Rita KAYA