Öncelikle hastalıktan ne kastedildiğini açıklığa kavuşturmalıyız! Genel tıp insana yabancılaşmış makine tıbbıdır, tamamen bedene odaklanır.

Ama bu yeterli değil. Çünkü nasıl ki kaslar, tendonlar ve omurlar birbirine bağlıysa, beden, zihin ve ruh da bir bütün olarak kabul edilmelidir.

İnsan-makine tartışması yeni değil. Antik çağlarda bile filozoflar bunu tartışmışlardır. Bu tartışma, insanın yalnızca belirlenmiş bir makine olduğu varsayımını ortaya atan Fransız filozof Descartes ile yoğunlaştı.

Modern zamanlarda ve sanayi devriminin başlamasıyla birlikte, bu anlaşmazlıklar daha sonra patladı ve bugün dünya hâkimiyetinin yapay zekâ tarafından olası bir şekilde ele geçirilmesiyle ilgili tartışmalarla doruğa ulaştı.

Bu tartışmalar ne şekilde olursa olsun, teknoloji ve insanlar arasındaki etkileşimdeki gerçek değişiklikler bizi sarsıyor. Yiyecek yetiştirme şeklimiz, nasıl hareket ettiğimiz, nasıl iletişim kurup bilgi aldığımız ile başlar ve sadece nasıl sevdiğimiz ve nasıl seks yaptığımızla değil, aynı zamanda nasıl yaşadığımız, nasıl çalıştığımızla da biter. Çocuklarımız giderek artan bir şekilde test tüplerinde yapay olarak tasarlanıyor!

1926 gibi erken bir tarihte, Dr. Fritz Kahn, “Endüstriyel Saray Olarak İnsan” adlı kitabında insan vücudunu bir makine olarak resmetmiştir. Bu resim günümüz dünyasında muhtemelen bir bilgisayar ve beyindeki Migrocips olarak çizilirdi.

Ama insanı gerçekten insan yapan şeyin, yani zihin ve ruhun ne olduğu bugün hala çok önemli değil. Bugün, klinikler-prevensiyon-araştırmalara baktığınızda ruh ve zihin, tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi görülmemektedir.

Ruhunuzu ve zihninizi bırakıp, kliniklerin kapılarından sadece bedeniniz olarak giriyorsunuz. Röntgeni çekilir ve çaresizce kan moleküllerinde, idrarda ve diğer görüntüleme yöntemlerinde “hastalığı” olan kişiyi görmeye çalışır.

“Bütün şey, parçalarının toplamından daha fazlasıdır. “dedi Aristoteles

Aristoteles (MÖ 384 – 322), filozoflar arasında ilk büyük sistematistti ve Batı biliminin kurucusu olarak kabul ediliyor.

Bireysel bilgi alanlarını düzenledi ve bugün hala kullanılan teknik bir dil yarattı.

Reduktionismus/genel tıp bunu farklı görüyor, insanlar en küçük bireysel parçalarına kadar inceleniyor ve bir şeyler bulacaklarını düşünüyorlar!

Uygulamadaki deneyimlerimden ve öğretmenlerimden öğrendiğim gibi, insanı bir bütün olarak görüyorum. En önemli şey yaşam gücüdür ve yaşam gücünü neyin dengeden çıkardığıdır. Bu da homeopatide bulunabilecek en önemli hazinedir. Aynı zamanda Organon of the Art of Healing’de § 2’de yazılmıştır.

Ama ne yazık ki hasta olduğunuzda ve klinikte size bir makine gibi davranıldığı zaman bunu çok iyi biliyorsunuz. Odak noktası malzeme, genetik, organlar veya moleküllerdir ve eğer bir cevapları yoksa o zaman genetiğe bırakılır;

“Maalesef size daha fazla yardımcı olamıyoruz” diyerek tedaviye son verirler. İnsan bir makine olarak görüldüğünden, tedavi ilaçla bir “onarım” gibidir, organların değiştirilmesine kadar ameliyatlar, insan makinesi parçalarına ayrılarak yeniden inşa edilir, bu nedenle geleneksel tıp başarılı olduğunu düşünür. Burada cerrahlar ve oto teknisyenleri arasındaki benzerlikleri görüyoruz.

Teknoloji ön planda, bu da sokakta bir kaza olması durumunda harika… En son teknik donanıma sahip bir ambulansınız varsa gerçekten mutlusunuz! Ama burada da insanlar sadece yamalı ve kimse neden diye sormuyor?

Kader mi bu kazayı geçirmişti yoksa bu kişi ilişkisinde ya da işinde bir takım sorunlar mı yaşıyordu, aşırı yüklenip yorulmuş muydu ya da başka sebeplerden mi odaklanamıyordu.

Bir daha böyle bir şey olmasın diye homeopatik tıpta soracağımız sorular bunlar olurdu. Çünkü yaşam gücü sebepsiz işlemez ve bu sebep değişmezse bir sonraki felaket kapıdadır.

Organizmamız tüm belirti ve olayları ile bizimle konuşmakta, bize bir mesaj göndermek, bize bir şeyler anlatmak istemektedir.

Louise Hay ve Dr. Rüdiger Dahlke/Thorwald Detlefsen ve diğerleri, vücudun dili hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Doktorlar mesleklerini insanlara yardımcı olmak için öğreniyorlar elbette ama ne yazık ki tıp çalışmalarında fizik, kimya ve biyoloji, farmaloji ve patoloji öğreniyorlar. Bu eğitimler insani sadece makine olarak gördüğü için ruh ve zihinden bahsetmiyorlar.

Ama asıl önemli olan bu zihin-beden-ruh bir bütün olarak çalışıyor ve yaşam enerjisi onları yönetiyor. Samuel Hahnemann bunu 220 yıl önce Organon der Heilkunst’ta yazdı. Bunu, bugün geleneksel tıpta hala içinde bulunduğumuz sistemi ve sonuçta tıbbi yaklaşımımızı değiştirmemiz gerektiğini düşünmemiz için yazıyorum.

Homeopati‘de insanı biyografisi, özel belirtileri, gündelik gerçekliği, ilişkileri ve tüm sorunlarıyla birlikte görürüz. Alerji, migren, polip, romatizma gibi hastalıkları tedavi ederken insanları bir bütün olarak görür, ilacı bulmak için hastalık isimlerini değil, görünen semptomları ele alıyoruz.

Homeopatlar için laboratuvarlarda yapılan tetkiklere ihtiyaç yoktur. Her zaman bütüne bakmamıza rağmen aslında herhangi bir laboratuvar değerine ihtiyacımız yok ama yeni teknolojiyi de karşılaştırma için bizler de kullanıyoruz.

Allopati ile homeopatiyi, her terapi sistemini insanlığın yararına kendi yöntemiyle bir araya getirebilsek ne kadar harika olurdu.

Sadece bir örnek olarak; hamilelikten önce homeopati başlasaydık, anne ve çocuğa bu hayatta çok daha iyi bir başlangıç ​​sunabilirdik. İstisnai durumlarda sezaryene ihtiyacımız olurdu.  Bugünkü % 60  sezaryen gibi bir oran olmazdı!

Hamilelik sırasında, yalnızca nadir durumlarda ilaca ve yalnızca acil durumlarda geleneksel tıbbi yardıma ihtiyacımız var.

Hamile olmak tamamen doğal bir şey ve hastalık değil. Bir gün bunun gerçek olacağına inanıyorum.

Gelecek için ruh, zihin ve beden olarak sağlıklı ebeveynlere ihtiyacımız var ki sağlıklı çocuklar sağlıklı bir gelecek için gelişebilsin.

Saygılarımla, Rita Berta Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir